A cég pénteken indította - reményeik szerint hódító - útjára az Xbox Live szolgáltatást, ami része a Microsoft azon átfogó tervének, miszerint a konzol behálózza életünket. Ennek persze ára is van, ami "mindössze" 2 milliárd amerikai dollár.
Elindult az Xbox Live
A cég pénteken indította - reményeik szerint hódító - útjára az Xbox Live szolgáltatást, ami része a Microsoft azon átfogó tervének, miszerint a konzol behálózza életünket. Ennek persze ára is van, ami "mindössze" 2 milliárd amerikai dollár.
A Microsoft ötéves tervének része a mostani lépés, amelynek sikeressége igen csak kérdéses. Magának a konzolnak az eladásai is alulteljesítették a várakozásokat. A redmondiak nemrég tették közzé - most első ízben - a hivatalos pénzügyi adatokat, amelyek 177 milliós veszteséget mutatnak a Microsoft szórakoztató elektronikai részlegének köszönhetően. A fellendülést, vagy legalább a bevételek növekedését az Xbox "internetesítésétől" várják.
Az egyéves előfizetés 49 dollárt kóstál, amellyel az Xbox tulajdonos egy csomagot kap kézhez két játék demójával, valamint egy olyan berendezést, amivel a játékosok beszélgetni tudnak majd egymással az Xbox hálózatán keresztül.
Több úgynevezett "data centert" állítanak fel világszerte - Tokióban, Londonban, Redmondban és Washingtonban -, amelyek egy hálózatot alkotva fogják kiszolgálni a felhasználókat. Jelenleg egymillió kapcsolatra van kalibrálva a rendszer, egyidejűleg pedig 250.000 játékos tud csatlakozni és játszani az Xbox Live-on.
Hogy a Microsoft pontosan milyen beosztásban fogja elkölteni a fent említett 2 milliárd dollárt az elkövetkező öt évben, azt nem lehet tudni, de hogy el fogja költeni, az biztos. El kell költenie, ha versenyben akar maradni a rivális cégekkel, vagyis ha meg akarja szerezni az első helyet abban a hihetetlen nagy versenyben, amelyben egyelőre a Sony áll nyerésre.
Óriási pénzek forognak itt kockán: 2001-ben konzolok piaca 9 milliárd dolláros üzlet volt csak az Egyesült Államokban, amit a 2002-es év, az előrejelzések szerint túl fog szárnyalni. A Microsoft vezetői persze a realitás talaján állnak, hiszen ez év végéig 100.000 előfizetővel számolnak
A konzolok piacán rendkívül fontos szerepe van az elérhető és sokszor exkluzív kiadású - vagyis az adott játék csak egy platformon jelenik meg - játékoknak. Ezzel lehet a legtöbb eladást generálni ugyanis.
Az Xbox Live elindításával egyidőben kilenc játék érhető el, amelyek alkalmasak az online játékra. Ezek között a legnagyobb dobásnak az Unreal Championship (kifejezetten hálózati játékra fejlesztett, belső nézetes, lövöldözős akció) ígérkezik, amely tulajdonképpen megegyezik a PC-kre megjelent Unreal Tournament 2003 című szoftverrel. Jön még az amerikai focit szimuláló NFL Fever 2003 (a Microsoft saját fejlesztése), amellyel a rendszer három hónapos tesztelése alatt közel 1.000 teljes szezont játszottak le a teszterek.
A másik nagy vonzerőt a már említett hangos kommunikáció fogja jelenteni a játékosok között, hiszen eddig kizárólag írásban tudtak érintkezni egymással az online játékosok. Most egyszerűbbé válhat a taktika megbeszélése és az egymás "zrikálása".
A Sony ezen a téren is előbb jár, mivel a Playstation 2-höz csatlakoztatható online csomag már augusztus vége óta elérhető 40 dolláros áron. A mostani állás szerint az USA területén már 200.000 felhasználó vette meg a csomagot és használja a PS2-t hálózatban. A Sony célja 400.000 előfizető megszerzése az év végéig, ami az eddigi adatokat nézve elérhetőnek tűnik. A Sony vezetői legalábbis bíznak benne.
Érdekes információ lehet még, hogy a Playstation 2 játékosok 57 százaléka szélessávon kapcsolódik a rendszerhez, míg 43 százalékuk modemes kapcsolattal rendelkezik. A regisztrált játékosok 77,3 %-a a 18 - 34 éves korosztályból tevődik ki, ami azt mutatja, hogy ez a fajta szórakozás nem biztos, hogy csak a tinédzserek kiváltsága.
Az konzolok harcának első menetét most már minden bizonnyal a Sony nyerte. Mindkét cég milliókat öl ebbe az üzletbe, ami azt jelenti, hogy a háborúnak még messze nincs vége.
Vagyis folyt. köv...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.