Egy (kis) lépés előre

<p>Szerbia budapesti nagykövete is beszédet mondott a Terror Háza Múzeumban kedden megnyitott kiállításon, mely a délvidéki 1944–45-ös vérengzéseknek állít emléket. Közös szerb–magyar történészekből álló bizottság (igaz, Szerbiában még nem nagyon hallottunk a szerb fél ténykedéséről) vizsgálja a második világháború alatti és az azt időben szorosan követő gaztetteket.</p>

A jelöletlen sírokba lőtt ártatlanok megérdemlik, hogy kegyelettel eltemessék őket, jelölt sírokban nyugodjanak. És ezt már Belgrád is kezdi megérteni.

Ahhoz, hogy ma ezt le tudjam írni, rengeteg munkára, nagy kitartásra volt szükség, főleg néhány vajdasági magyar kutató részéről. Már magában az nagy eredmény, hogy a szerbekben tudatosul lassan: nemzettársaik, Tito elvtárs vezényletével, módszeresen gyilkoltak le mindenkit, aki nem szerb volt a mai Vajdaság területén. A németeket szinte teljesen kiirtották, egy részüket elűzték, pontosan nem tudjuk, hány magyart kínoztak, erőszakoltak, éheztettek halálra. Az erre vonatkozó adatok a négy-öt ezres és a negyvenezres becslések között mozognak.

Most a történészek és a kutatók feladata, hogy megállapítsák, pontosan hol mi történt. Ha csak felületesen szemléljük azt, ami ma történik Szerbiában, azt is mondhatnánk, megkezdődött a megbékélés folyamata, a múlttal való szembenézésé. Mégsem ilyen egyszerű ez.

Nem könnyű szerbként élni ma. Alig akad olyan szomszédja ennek a népnek, amellyel ne háborúzott volna. Nem kétszáz éve, hanem történelmi léptékkel mérve tegnap. És ezt tudják, érzik. Ugyanúgy, ahogy azt is, hogy egyik napról a másikra külföld lett a boszniai Szerb Köztársaság és Koszovó is, az ottani szerb közösségekkel együtt. Hasonló dolgokat élnek meg ma, mint őseink kilenc évtizeddel ezelőtt.

Ebben a helyzetben próbálnak békülékenyebbek lenni a ma hatalmon levők. Velünk, magyarokkal lesz a legkönnyebb dolguk: több idő telt el a második világháború óta, mint a balkáni háborúktól. Magyarország pedig jelenleg az EU elnöklője – ezt se felejtsük el –, nem árt vele jóban lenni.

Most valami megmozdult. De messze vagyunk még a szembenézéstől. Szerbiában a rendőrség ajánlása szerint 14 szélsőjobb szurkolói csoportot és szervezetet kellene betiltani – legutóbb az alkotmánybíróság úgy nyilatkozott, hogy neki nincs jogköre erre, csak akkor az a kérdés, kinek van, ki fogja betiltani őket. E neonáci szervezetek közül kettő bejelentette, hogy politikai párttá alakulnának át. Eddig senki sem tudatta velük, hogy erre lehetőségük van-e. De ha igen, akkor nem csak a graffitik és a futballmérkőzéseken elhangzó rigmusok fognak további gyilkolásra buzdítani, hanem újdonsült politikusok is, akikkel nagyon nehéz lesz megértetni azt, amit például a budapesti szerb nagykövet megértett már.

Vígi Zoltán; a szerző a vajdasági Magyar Szó munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?