Egri bikavér

<p>Ha két ember ugyanarról beszél, nem biztos, hogy ugyanazt érti alatta. Miroslav Disman cseh szociológus az ötvenes években egy nagyon szegény faluban kutatott. Elképedt, amikor megtudta, hogy mindenki Egri Bikavért iszik, mert drága volt.&nbsp;</p>

Végül azzal magyarázta a jelenséget, hogy ezek az emberek legalább az ivásban próbálják tartani a luxusszínvonalat. Elméletét megosztotta a plébánossal, aki percekig tartó nevetés után elmondta, hogy a lakosok a legolcsóbb lőrét isszák, s azért nevezik Egri Bikavérnek, mert másnap úgy fáj tőle a fejük, hogy bőgnek, mint a bika. Amikor sok nemzeti kisebbség beszél ugyanarról, biztos, hogy nem ugyanazt érti alatta. Ezt legutóbb egy hete tapasztaltam, amikor a kisebbségi bizottság ülésén szavazásra került a nemzeti kisebbségek helyzetéről szóló jelentés. A magyarok huszonhat oldalas kommentár- és javaslatcsomagot fűztek hozzá, s azt kérték, hogy a jelentést csak ezek bedolgozása után fogadjuk el, vagy legalább a jelentés mellékletében szerepeljenek. Ezzel szemben a többi kisebbség – egy ruszin képviselőt leszámítva, akinek szintén voltak lényeges javaslatai – folyamatosan mellébeszélt. Első körben jött a diplomatikus mellébeszélés. Ezt kommunikációs kurzusokon tanulják azok, akiknek nincs rá veleszületett tehetségük. Lényege, hogy sose mondj nemet, hanem azt, hogy „igen, egyetértek, nagyon jó, de…” Tehát: a magyarok javaslatai nagyon jók, nagyon hasznosak, mondták többen, de a jelentést így kellene elfogadni, ahogyan van. Ezt követte a kritikus megjegyzések köre, melyek közül a legkritikusabb az volt, hogy változtatni kellene a jelentésben látható temérdek grafikon színein, mert néha összemosódnak. Az utolsó előtti menetet a körbelihegés körének nevezném. A kisebbségek elmondták, hogy milyen hiperszuper a jelentés, látszik, hogy szakszerű, tele van grafikonnal, adattal, köszönettel tartozunk ezért a minőségi munkáért. Az utolsó kör ismert: a jelentést a magyarokon és két ruszinon kívül a többi kisebbség egyöntetűen megszavazta. S ha két kisebbség beszél ugyanarról? Egy elég nagy kisebbség megkérdezte tőlem, hogy a magyaroknak mi bajuk van mindig azzal, hogy a kisebbségek nem államalkotó tényezők. Elmeséltem neki egy történetet. Ismerősöm magához vette idős, beteg apját, aki, amíg bírta, minden lehetséges módon támogatta a fia családját. Egyszer meglátogattam őket, s a fia az idős úr jelenlétében a következőt mondta: „az apu már nálunk lakik”. Az apa majdnem sírva fakadt, mire a fia elszégyellte magát, és kijavította: „velünk lakik”. Mert a „nálunk” azt jelenti, hogy vendég vagy, a „velünk” pedig azt, hogy ez itt a tied is, itthon vagy. A kisebbség nem értette. Rosszul magyaráztam?
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?