<p>Rájár a rúd a dohányosokra. A cigaretta egyre drágul, és fogynak a helyek, ahol hódolhatnak a szenvedélyüknek. A kormánytöbbség valószínűleg megszavazza, hogy a plázák kávéházaiban is tilos legyen rágyújtani.</p>
Dohányosok – az államkassza feltöltői
A dohányzás elleni harc amennyire egészségügyi kérdés, legalább annyira anyagi is. Abban mindenki egyetért, hogy határozottan káros az egészségre és fokozatosan vissza kell szorítani, de hogy ennek milyen legyen további üteme és mely típusú vendéglátóhelyeket érintsen, megoszlanak a vélemények. Mint minden dohányzást érintő szigorítás idején, a legnagyobb ellenállást a szórakozóhelyek, italkimérések tulajdonosai fejtik ki. Állításuk szerint vendégeik 70–80%-a dohányos, és korlátozás esetén túlnyomó részüket elveszítenék. Más a helyzet az állam oldaláról nézve. Hiába szökik az égbe a cigaretta ára, a dohányáruk jövedéki adójából származó bevételek stabilak, mi több, nőnek. 2011-ben a dohánykereskedelemből a költségvetés közel 623 és fél milliót kasszírozott. Összehasonlításképpen, az egészségügyi minisztérium idei büdzséje 2 milliárd 434 millió euró, és az összes tavalyi egészségügyi kiadások mértéke 5 milliárd 359 millió eurót tett ki. Ha a vendéglő- és bártulajdonosok véleményéből kiindulva azt is figyelembe vesszük, hogy a dohányosok hedonista életmódjuknak köszönhetően az alkohol, a sör és a bor 2 milliárd eurós jövedéki adóját, plusz az áfa nagy részét is fizetik, bizony nagyban járulnak hozzá a közös közteherviseléshez. Végül meg kell említeni, hogy újabb, egyelőre nehezen igazolható kutatások alapján a dohányosok valójában jótékony hatással vannak a nyugdíjrendszerre, mivel korai halálukkal csökkentik annak hiányát. A miniszter asszony állítása szerint persze ezelőtt még évente 165–232 millióval megterheli az egészségügyet betegségeik kezelése, és a kiadások máshol is lecsapódnak. A dohányzás okozta betegségek a munkaadóknak is komoly terheket jelentenek, de a családok számára is pénzben nem kifejezhető problémákat okoznak. A szórakozóhelyek tulajdonosai azt állítják, ha további szigorítás lesz, sokan bezárhatnak. Ez szintén komoly adó- és járulékkiesést jelentene. Mindent összevetve tehát az állam valószínűleg inkább keres a dohányosokon. A költségvetés számára a dohányosok aranytojást tojó tyúkok, legyenek bármilyen negatív hatással saját egészségükre és másokéra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.