A globális koronavírus-járványnak köszönhetően sok mindent tanultunk, mostanában éppen a görög ábécét ismételjük.
Deltán innen, deltán túl
Az Egészségügyi Világszervezet ugyanis úgy döntött, hogy a koronavírus egyes variánsait a görög ábécé neutrális betűivel fogja jelölni. Jelenleg a delta a leghasználtabb, ez jelöli a koronavírus aktuálisan legfertőzőbb variánsát. A delta variáns világszerte gyorsan terjed, és egyre több országban válik a domináns variánssá. Ez a variáns nemcsak orvosi körökben vet fel komoly kérdéseket, de a közgazdászok is egyre jobban tartanak a delta gazdasági hatásaitól. A világgazdaság még alig heverte ki a tavalyi recessziót, ezért újabb karanténok és mozgáskorlátozások jelentősen ronthatnák ennek kilátásait.
A Nemzetközi Valutaalap még optimista, a globális gazdasági növekedést továbbra is 6 százalékos szinten várja ebben az évben. Kristalina Georgieva, az IMF igazgatója, azonban felhívta a figyelmet, hogy jelenleg éppen a delta variáns gyors terjedése jelenti a legnagyobb kockázatot a világgazdaság számára. Különösen aggasztó a fejlett és a fejlődő országok között tovább mélyülő oltási szakadék, mely a fejlődő országok gazdasági növekedését jelentősen visszavetheti. Az IMF igazgatója szerint ezért az elkövetkező hónapokban a fejlődő országok lakosságának lehető leggyorsabb beoltására kell koncentrálni. Ezzel ugyanis nemcsak nagyszámú emberéletet lehet megmenteni, hanem a világgazdasági negatív hatásokat is jelentősen csökkenteni lehet.
Az elemzők optimizmusának fő forrása az, hogy az elmúlt évben kiderült, a legfontosabb ipari ágazatok ellenállóbbak a globális koronavírusjárvány hatásaival szemben, mint azt 2020 tavaszán gondoltuk. A globális ellátási láncok megtanultak működni a megváltozott körülmények között, és a hatékony vakcinák létezése lényegében változtatja meg a járványügyi kilátásokat. A gazdaságilag fejlett országok lakosságának döntő részéhez már eljutott vagy hamarosan eljut a vakcina, ezért a tavalyi teljes gazdasági leállás még a delta variáns terjedésének ellenére sem fog megismétlődni. Sokatmondó, hogy az autóipari menedzserek jelenleg jobban tartanak a félvezetők hiányától, mint a globális koronavírus-járványtól.
A globális gazdasági növekedés ellenére a delta variáns fő áldozata a már így is gyenge lábakon álló idegenforgalom és gasztronómia lesz.
A delta variáns terjedését kísérő félelem és utazási korlátozások komoly ütést visznek be az idegenforgalomból élő országoknak, melyek idén egy jobb nyári szezonban reménykedtek. Európában ismét a mediterrán államok lesznek a delta nagy vesztesei, de a beutazási korlátozások miatt a szlovák idegenforgalom is nagy gondokkal küszködik. Pozsonyban ma szinte teljesen hiányoznak a külföldi látogatók, az idegenforgalomból élő vállalkozók ismét nehéz helyzetbe kerültek. Félő, hogy a téli szezon is a delta variáns áldozata lesz, ezért a kormánynak már most fel kell készülnie az idegenforgalmi szektor további támogatására.
Minden optimizmus ellenére az elkövetkező hetekben mindenki árgus szemekkel fogja követni az új koronavírus-fertőzés alakulását. Ha a vakcinák elegendő védelmet nyújtanak a delta variáns ellen is, akkor az egészségügyi rendszerek meg tudnak birkózni a nehezebb lefolyású esetekkel. Lokális korlátozásokra ugyan szükség lesz, de a teljes karanténhelyzetet nagy valószínűséggel el tudjuk kerülni, és a gazdaság nagyobb fennakadások nélkül tud működni. Közben pedig reménykedjünk, hogy a jövőben a görög ábécé további betűit már ne kelljen átismételnünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.