<p>Az augusztus elején kezdődött koalíciós válság újabb felvonása van mögöttünk. Akárcsak korábban, most is azonnal megkérdőjeleződött a végeredmény, amelyet pedig látszólag teljes egyetértésben ismertetett a három párt elnöke. </p>
Danko százados csatát vesztett

Pénteken Robert Fico, Andrej Danko és Bugár Béla bejelentette, hogy folytatják a kormányzást, továbbá napokon belül kidolgozzák és aláírják a koalíciós szerződés kiegészítését.
Nem sokkal a sajtótájékoztató után azonban elkezdtek kiszivárogni a részletek: az SNS továbbra is Ján Richter szociális ügyi miniszter fejét követeli, a Smer viszont ragaszkodik a miniszterhez, Robert Fico kész összekapcsolni a Richter sorsáról szóló szavazást a kormány elleni bizalmatlansági szavazással.
Az egyik koalíciós párt tehát újra a sajtót használta saját imázsa erősítésére. Valószínűleg az SNS, ugyanis a koalíciós válságban egyelőre ő húzza a rövidebbet: elvesztette egy miniszterét, elnöke hisztérikusan reagál, pártja követeléseit senki sem veszi komolyan, még maga az SNS sem. (Ez utóbbi abból is látszik, hogy már a javaslatok megvitatása előtt hajlandó azokat módosítani – lásd 13. és 14. fizetés.)
Az eljárás nem szokatlan az SNS-től, a kiszivárogtatást korábban nyíltan vállalta, az első, válságmegoldó koalíciós tanácsot követően például Jaroslav Paška, a párt első alelnöke a sajtótájékoztatóról távozó újságíróknak mondta el pártja „követeléseit” a megbeszélésnek helyet adó kormányszálló előtt.
A válság kirobbantása az SNS részéről feltehetően az oktatási minisztérium korrupciógyanús pályázatainak elfedését szolgálta, de ezt a célját nem érte el, és már önálló életet él. Az a történet ugyanis Peter Plavčan eltávolításával lezárult, legalábbis addig, amíg magukról a korrupciógyanús pályázatokról elő nem kerülnek újabb információk. Azon lehet vitatkozni, hogy ez a lépés mennyire volt etikus Robert Fico részéről, helyes volt-e leváltania az SNS által jelölt minisztert Danko háta mögött, de a nemzeti pártelnöknek fel kellene fognia, hogy ez a vonat már elment. Plavčan leváltásával pedig „rászáradt” az ügy az SNS-re. Ha folytatódik, az lassan az SNS teljes arcvesztéséhez vezethet.
A kérdés az, Andrej Danko mikor nyugszik bele, hogy ezt a csatát elvesztette.
Még élezheti a helyzetet, játszhat Richter leváltására, hiszen az ellenzék hamarosan beterjeszti a szociális ügyi miniszter elleni bizalmatlansági indítványt, így lebegtetheti, hogy azt az SNS bizony meg fogja szavazni. De ez már csak kétségbeesett próbálkozás arra, hogy legalább részben áthárítsa a felelősséget a Smerre a koalíciós válságért. A koalíciós egyensúlyt feltehetően már csak az előrehozott választásoktól való félelem biztosítja, az SNS gyengül, Danko pedig egyre megbízhatatlanabb partnerré válik. Lassan már Igor Matovič is megbízhatóbbnak tűnik nála.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.