Csehországban ezentúl azt a vagyont is vissza lehet szolgáltatni az egykori tulajdonosoknak, amely ma nemzeti műemlékként van nyilvántartva – ismertette tegnap precedens értékű döntését az alkotmánybíróság.
Csehországban a műemlékek is visszaadhatóak
A Prágától északra fekvő Kokořín várát és a hozzá tartozó földterületet az egykori tulajdonosok nyolc leszármazottja kérte vissza még a kilencvenes években. A több éve húzódó ügy végül az alkotmánybíróság elé került, amely az örökösöknek adott igazat.
„Nyilvánvaló, hogy a döntés nem jelenti automatikusan azt, hogy az állam azonnal visszaadja Kokořínt, illetve más nemzeti műemlékeket a kérvényezőknek” – mondta Kateřina Besserová, a kulturális minisztérium szóvivője. A döntés joga minden egyes esetben az érintett bíróságok és más hatóságok kezében van. Leszögezte: a kulturális tárca nem tart attól, hogy a nemzeti kulturális emlékeket magánkézbe kerülésük esetén bezárnák, vagy más célokra átalakítanák. „A nemzeti műemlékek esetében a magánszemélyeknek ugyanúgy kell gondoskodniuk az értékek megőrzéséről, ahogy az államnak. A törvény mindenkire vonatkozik” – hangsúlyozta.
A nagy látogatottságnak örvendő és népszerű Kokořínt 2001-ben nyilvánították nemzeti műemlékké. A leszármazottak szerint csak azért, hogy megakadályozzák a restitúciót. Ez az akadály most elhárult. Jarmila Špačková, a nyolc leszármazott egyike közölte: már lemondtak arról a kilencvenes években nyilvánosságra hozott tervükről, hogy a XIV. században épült Kokořín várát luxusszállodává alakítják át. A vár továbbra is műemlék marad, minden része látogatható lesz. A vár többszöri átépítés után, a XX. század elején nyerte el mai formáját.
A műemlékvédelmi hivatal az alkotmánybírósági döntésre reagálva bejelentette, azonnali hatállyal leállítja a Kokořínnak szánt állami támogatások folyósítását. A vár fenntartására szükséges költségek előteremtése most már az új tulajdonosok feladata – állítják a műemlékvédők.
Csehországban jelenleg egy tucatnyi ilyen per folyik. A nemzeti műemlékek visszaadását az állam eddig a törvényre hivatkozva többnyire visszautasította. Néhány műemlék ugyan visszakerült már az eredeti tulajdonosokhoz, de a mostani alkotmánybírósági döntésig ezeket az ügyeket sem lehetett véglegesen lezártnak tekinteni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.