Cseh politikai iskola

A Prágában állomásozó külföldi sajtótudósítók a szélrózsa minden irányába ömlesztve árasztják a köztársaság első polgára kiválasztásának nehézségeit tükröző elemzéseket. A Masaryk, illetve Havel utóda megválasztását övező kíváncsiság a történelemben gyökerezik.

A Prágában állomásozó külföldi sajtótudósítók a szélrózsa minden irányába ömlesztve árasztják a köztársaság első polgára kiválasztásának nehézségeit tükröző elemzéseket. A Masaryk, illetve Havel utóda megválasztását övező kíváncsiság a történelemben gyökerezik. Az már más dolog, hogy az újságírók meglehetősen féloldalasan közelítik meg a kérdést, és zömében a pártok elnökjelölési perpatvaráról, az állampolgárok általi közvetlen elnökválasztás bevezetése, illetve a parlament ilyen irányú jogköre érintetlenül hagyása esélyeiről tudósítanak. Figyelmen kívül hagyják a még ezeknél a szempontoknál is fontosabbakat, nevezetesen, hogy Bohemiában milyen minőségű elnökjelöltek közül lesz lehetőség választani. Szlovákia és Csehország ahhoz túlságosan hosszú ideig alkotott egy államot, semhogy Szlovákia polgáraként most ne tennék összehasonlítást a két államban időről időre bekövetkező elnökválasztások között. A Prágában akkreditált tudósítók aggodalmairól olvasva mindig az jut az eszembe: hej, ha nekünk ilyen gondjaink lennének! Tény, a jelölési mechanizmust kísérő pártküzdelmek Csehszlovákia két utódállamában gyanúsan hasonlítanak egymáshoz. De ezzel véget is ért a hasonlóságok „felsorolása”. Az elnökjelölést megelőző procedúra fontos mozzanat. A közvetett, illetve az állampolgárok általi közvetlen választás kérdésének eldöntése is lényeges. De az államfőválasztásnak van egy, még ezeknél is fontosabb és lényegesebb szempontja: a jelöltek minősége. Nem a véletlen műve, hogy szlovák állampolgárként nekem ez a szempont „ugrik be” elsőként. Mi, itt Szlovákiában, nagyon közelről látjuk, milyen könnyen előfordulhat, hogy egy államfő minőségét még az se tudja megemelni, ha közvetlenül választják. Néhány esztendeje milyen fontosnak tartottuk, hogy őfelsége a nép közvetlenül választhat elnököt, akinek ettől növekszik az önbizalma, népiesen szólva a legitimitása! Szlovákia esete bebizonyította, hogy őfelsége a nép is mekkorát tévedhet. Persze, a tévedés elkövetését a pártok is jócskán elősegítették. E kommentár címe mintha azt ígérte volna, hogy itt a csehországi viszonyokról lesz szó. Térjünk hát vissza Csehországba. Ahol szintén marakodnak a pártok. A két utódállam között az elnökválasztási küzdelemben „mindössze” az a különbség, hogy amíg Prágában a legordasabb pártharcok se végződhetnek méltatlan személyiség államfővé választásával, Szlovákiában eddig még minden elnökválasztást vajúdó hegyekhez lehetett hasonlítani, amelyek egeret szültek. Kisebb-nagyobb egeret.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?