Bukás Rómában, hullámai Európában

Mario Draghi

Megbuktatták Mario Draghi olasz miniszterelnököt. A pillanat kevésbé lehetne kritikusabb.

Az unió egyik meghatározó gazdasága, amely régóta botladozik, kormányai pedig sorra buknak el. 75 év alatt 67 olasz kormány állt fel!

A 2018-ban megválasztott olasz parlament már több kormányfőt látott az elmúlt időszakban. Draghi bukása ilyen szempontból nem egyedi, viszont időzítése kritikus, ami az Európa- és a külpolitikát illeti. Az inflációval sújtott ország sokáig szoros orosz partnernek is számított, kérdés, hogy a jobbról előző új koalíció vajon hogyan fog viszonyulni Moszkvához; illetve lesz-e az egykori Európai Központi Bank-elnök Draghi után olyan szakmai tudás és kapcsolatrendszer, amely az olasz gazdaság stabilizálását segítheti.

A képviselők élete Rómában is egyszerűbb koordináták mentén mozog: addig igyekszenek elkerülni az új választást, amíg a képviselői nyugellátáshoz való jogot nem szerzik meg. Ez négy és fél év után már éppen adott, ezért is vállalnak nagyobb kockázatot – és buktatnak meg egy Európában elfogadott és elismert olasz koalíciós kormányzatot egy válság kellős közepén.

Berlusconi a Villa Grandéban gyűjtötte össze a jobboldali pártvezéreket a buktatás hetén többször is. Az egykor Zeffirelli rendezőnek kiadott házában most sikeres összeesküvést szőttek, Draghi nem akart az alkudozásba beleállni velük, attól tartva, hogy azzal végeláthatatlan tranzakciós sort nyitna meg.

Matteo Salvini és Georgia Meloni lehetnek a győztesei a fordulatnak, ha a szeptemberi előrehozott választás után működő koalíciót tudnak létrehozni. Meloni vezeti a közvélemény-kutatásokat néhány százalékkal a baloldali Demokrata Párt előtt, majd utánuk következik Salvini, és már csak 10% körül kullog a korábbi fenegyerek, az Öt Csillag Mozgalom, amely most kieshet a kormányzásból.

Az újabb római epizód jól mutatja a válságok természetét. A politikai játszma a hatalom megszerzéséről szól. Ez a játszma a krízisek idején nagyon – veszélyesen – dinamikusra válthat, amikor a sok bizonytalanság miatt rengeteg játékos lát hirtelen esélyt a maga számára. Ez kívülről nézve politikai önzés, a játszmán belül persze logikus, de ilyenkor lehetne feltenni a kérdést: mi a valódi nemzeti érdek? Hogyan lehetne válságbiztos kormányzati lehetőséget teremteni a demokráciában, amivel nem élnek vissza a hatalomgyakorlók, de mégis a teljesen rövid távú politikai logikát visszafogná?

Biztos recept nincs erre, és a korábbi olasz alkotmányos referendum sem volt sikeres abban, hogy stabilabb törvényhozási rendszert alkosson. Európai szemmel nézve viszont komoly fordulatok jöhetnek, amikor a télen – várhatóan a krízis idei tetőpontján – Meloni és társai ülnek be a római pozíciókba. Egy kormányzati tapasztalattal nem rendelkező erő a politikai paletta erős jobboldaláról, akik egyébként Moszkva-ügyben nem is értenek egyet maguk közt. Az újabb bizonytalansági tényezőben tehát biztosak lehetünk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?