Egyre valószínűbb, hogy a tervezett ütemtervnek megfelelően október 3-án megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások Törökország és az Európai Unió között, miután a soros brit EU-elnökségnek mostanra sikerült olyan formulát szerkesztenie Ciprus elismeréséről, amelyet a tárgyalások egyik fő ellenzője, Fr
Brit–francia egyezség a török tárgyalásokról
Egyre valószínűbb, hogy a tervezett ütemtervnek megfelelően október 3-án megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások Törökország és az Európai Unió között, miután a soros brit EU-elnökségnek mostanra sikerült olyan formulát szerkesztenie Ciprus elismeréséről, amelyet a tárgyalások egyik fő ellenzője, Franciaország is el tud fogadni. Az EU tavaly decemberben ugyan kitűzte a tárgyalások megkezdésének első napját, de ezt veszélybe sodorni látszottak az unió alkotmányos szerződését elutasító népszavazások, valamint az a nyilatkozat, amelyet Törökország július 29-én adott ki, leszögezve: eddigi lépései nem jelentik Ciprus függetlenségének elismerését. Brüsszel korábban abban reménykedett, az elismerés szinte automatikus lesz azzal, hogy Ankara aláírja az EU-val kötött vámunióját Ciprusra és a többi EU-tagra kiterjesztő jegyzőkönyvet. A török vezetés azonban éppen e lépést vetette el az említett nyilatkozattal, szétfoszlatva az uniós reményeket. Törökország ragaszkodik ahhoz, hogy Ciprus elismerését egy ENSZ-keretben kidolgozott rendezési program előzze meg a szigeten, amelynek északi részét 1974 óta török csapatok tartják megszállva, megakadályozandó, hogy az Görögországhoz csatlakozzon. Egy ígéretes ENSZ-tervről népszavazást is tartottak tavaly, de a ciprusi görögök elutasították. Az EU-tagországok közül elsősorban Ciprus ragaszkodik ahhoz, hogy a hivatalos elismerésre még a tárgyalások megkezdése előtt kerüljön sor. A júliusi nyilatkozat nyomán azonban más EU-tagok – mindenekelőtt Franciaország – is jelezték, hogy megváltozott a helyzet, és újra kellene gondolni az uniós álláspontot, benne a tárgyalások megkezdésével. Az országok többsége mindazonáltal azon az állásponton van, hogy mivel az EU már megígérte, a megbeszéléseket mindenképpen meg kell kezdeni Ankarával, legfeljebb befejezni fogják a tervezettnél később. Ezt sugallja a brit elnökség mostani kompromisszumos javaslata is, amelynek lényege – brüsszeli uniós diplomaták szerint –, hogy az EU feltételül szabja ugyan Ciprus hivatalos elismerését, de nem a tárgyalások kezdetéhez, hanem magához a török csatlakozáshoz. Párizs állítólag elfogadta a új szövegezést, így Ciprus elvesztette legfontosabb támogatóját ebben a kérdésben. Nicosia mindazonáltal még nem hagyta jóvá a szöveget, így a tagországok között még további tárgyalások várhatók. Nem kizárt, hogy szeptember 26-án – alig egy héttel a tervezett tárgyaláskezdés előtt – rendkívüli külügyminiszteri ülést tartanak a kérdésről.
A szerző az MTI brüsszeli tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.