Belgrádi korrupciógyanú

Korrupciógyanús botrány van kibontakozóban a belgrádi kormány körül, és minden jel szerint egy magyar céget is érinthet az ügy, melyben a szerb állam állítólag a kelleténél jóval többet fizetett cseh hitelezőknek az EPS állami villamos művek adósságáért.

A botrányt Zoran Drakulics dúsgazdag üzletember, az East Point vállalatbirodalom tulajdonosa indította el, miután szembefordult Vojiszlav Kostunica miniszterelnökkel és az általa vezetett Szerbiai Demokrata Párttal (DSS). A milliomos azt állítja, hogy a kormány jócskán áron felül vásárolta ki az EPS adósságát, és 36 millió dollár helyett 48 milliót fizetett a cseheknek, miáltal az adófizetők kárára busás haszna származott mindenkinek.

Drakulics éveken át finanszírozta a DSS-t, politikai szerencsecsillaga és befolyása azután kezdett rohamosan nőni, hogy tavaly októberben a belgrádi főpolgármester-választáson mindenki meglepetésére a harmadik helyen végzett. A DSS két héttel ezelőtti pártkongresszusán azonban az okozott meglepetést, hogy Drakulics mégsem kapott alelnöki helyet, állítólag egy fondorlatos cselszövés áldozata lett, amelybe gyanútlanul belesétált Kostunica. A kegyvesztett üzletember azonnal kilépett a DSS-ből, és bejelentette, hogy a nyilvánosság elé tárja a kormányhoz fűződő korrupciós ügyeket, amelyekről hiába beszélt a miniszterelnöknek. Drakulics a minap törvénytelen szíriai olajszállításokkal hozta kapcsolatba a kormányt, most pedig azt találta gyanúsnak, hogy a cseh hitelezők az EPS tartozásának rendezésére egy francia befektetési bankon át tavaly októberben 36 millió dolláros ajánlatot tettek a szerb államnak, de a kormány ezt elutasította, és az idén áprilisban már 48 milliót fizetett ugyanazért az adósságért. Drakulics szerint az utóbbi ügyletben már egy „kis magyar cég” volt a közvetítő, amely kapcsolatban állt árammal és nyersolajjal kereskedő szerb üzletemberekkel.

Drakulics és a belgrádi sajtó a következőképpen magyarázza a kormány érthetetlen nagyvonalúságát: a csehek az említett szerbiai üzletemberektől tudomást szereztek róla, hogy a budapesti cég révén sokkal nagyobb pénzt kapnának az adósságért. A szerb fél közben pénzhiányra hivatkozva szándékosan halogatni kezdte a tárgyalásokat a francia bankkal, mígnem lejárt a pénzintézet megbízatása. Ezután a cseh hitelezők már a magyar céget kérték fel a közvetítésre, amely azonnal nyélbe is ütötte az üzletet, de a szerb államnak 12 millióval többet kellett fizetnie. Csehországban is dagad a botrány, a hatóságok a titkosszolgálat bevonásával vizsgálják az ügyet.

A tranzakciót Mladjan Dinkics pénzügyminiszter és munkatársai bonyolították le, a „sikeres üzletről” is Dinkics tett jelentést a kormánynak. Drakulics régóta esküdt ellensége a tárcavezetőnek, legutóbb egy tévépárbajban többször hazugnak és korrupt csalónak nevezte a G17 Plus párt miniszterét.

A szerző az MTI belgrádi tudósítója

KI ZORAN DRAKULICS?

Zoran Drakulics azon kevés szerbiai üzletemberek egyike, akinek meggazdagodása nem hozható kapcsolatba a milosevicsi korszakkal, és gyanús ügyek sem fűződnek a nevéhez. A rendkívül rokonszenves, a szerbiai gazdagok élbolyába tartozó vállalkozó egykoron Jugoszlávia úszóbajnoka volt, ezért is érthető roppant népszerűsége és hitele a polgárok körében. (pj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?