Béke vagy demokrácia?

<p>Mi a fontosabb, a béke vagy a demokrácia? A 2011-es arab tavasz utózöngéit figyelve akár ezen is elgondolkodhatunk. Annál is inkább, mivel úgy tűnik, az arab tavasz csak előzöngéje volt azoknak az eseményeknek, amelyek a térséget, és most már a mi térségünket is sújtják.</p>

Az egész arról jutott eszembe, hogy az Iszlám Állam ismét felrobbantott egy felbecsülhetetlen értékű szíriai templomot Palmürában. Kérdés, mit érnek el ilyesmivel. Az efféle vandalizmus nyilván elszomorítja a világ újságolvasóit, a legnagyobb károkat viszont az adott ország szenvedi el, hiszen többé nem mennek turisták ezekre a helyekre, így bevételektől esik el (esetünkben Szíria). De ez csak egy porszem abban a viharban, amely az arab tavasz óta keveri a levegőt a Közel-Keleten és a Magrebben. Sokan örvendeztek a diktátorok bukása után: végre demokratikus útra lépnek az arab országok. Azóta kiderült, hogy a nyugati demokráciát nem lehet olyan könnyen importálni ezekbe a térségekbe, mint korábban a Levi´s gatyákat meg a skót whiskyt. Mert diktatúra egyenlő stabilitás. Stabilitás egyenlő béke. Béke nélkül létbizonytalanság van, mindennapi terror, esetleg polgárháború. Háborúban pedig senki nem akar élni, úgyhogy sokan a kivándorlás mellett döntenek. Ők a menekültek. A nyugati hatalmak 2011-ben támogatták a diktatúrák megdöntését (Líbia esetében katonailag is), azóta viszont nagyon óvatosak. Szíriában kevésen múlt az Aszad elleni katonai beavatkozás, de a helyzet elfajult. Táptalajt kapott az Iszlám Állam. Szóval béke kellene, de milyen áron? Talán nem is kellene erőltetni a demokratizálódást a térségben? Ültessünk az elnöki székbe egy új diktátort, akit katonailag is támogatunk, hogy legalább a békét fenn tudjuk tartani? Közben a Nyugaton évtizedek óta beilleszkedők közösségei azt mutatják, hogy némi akarattal a muszlim hit és a demokrácia megfér egymás mellett a mindennapokban. A demokráciáig viszont el kell jutni, és ez egy véres út, értékrendek ütközésével, és persze sok mellébeszéléssel. 2001. szeptember 11-től, és főleg 2011-től ez már nemcsak az arab országok útja, hanem a miénk is. A szövevényes közel-keleti politikai viszonyokat elnézve pedig úgy tűnik, az unokáink sem fognak a végére érni. Persze vannak és lesznek új technológiák a terrorizmus ellen, amelyekkel bárkiről bármikor bármit meg lehet majd tudni (és nyilván ez a jövő), de valószínű, hogy a Földön egyre magasabb áron fogják mérni a béke kilóját.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?