Az ellenzék kezelése orosz módra

<p>Az oroszok sorsát több mint egy évtizede kézben tartó Vlagyimir Putyin hatékony módszert dolgozott ki az ellenzék elnémítására. Ebben az egyetemi évek alatt megismert hű barát, a központi nyomozóhivatal élén álló Alekszandr Basztrikin van a segítségére, akinek munkája a főbenjáró bűnök felderítésén túl egyre inkább az államfő ellenfeleinek megfélemlítése.</p>

MTI-HÁTTÉR

Tavaly nyáron világszerte az újságok címoldalán szerepelt, hogy az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság elnöke halálosan megfenyegette a Novaja Gazeta napilap főszerkesztő-helyettesét, aki egyik cikkében a szervezett bűnözéssel való öszszefonódással vádolta a nyomozóhivatalt és vezetőjét. A hatalmat rendszeresen bíráló újság közlése szerint Basztrikin egy Moszkva melletti erdőbe hurcolta Szergej Szokolovot, és azt mondta neki, ha nem tér jobb belátásra, lefejezteti. Az újságíró szabadon engedése után elmenekült Oroszországból, és csak azután tért haza, hogy a főnyomozó – aki eleinte tagadta az ellene felhozott vádat – bocsánatot kért tőle.

„Basztrikin olyan valaki, aki minden parancsot teljesít” – magyarázta a Die Welt német napilap tudósítójának Alekszej Navalnij orosz blogger, a korrupcióellenes harc aktivistája. „Ez teszi őt értékessé Putyin számára” – mutatott rá. Hozzátette, a nyomozóhivatal tevékenységének része, hogy költséges bírósági eljárásokba rángatja bele a megosztott és koncepció nélküli ellenzéket, s az egyes eljárások megindítására gyakran abszurd indokkal áll elő. Navalnij ellen a hivatal például négy vizsgálatot indított. Áprilisban azért kell bíróság elé állnia, mert állítólag egy szervezett bűnözői csoport vezetőjeként 16 millió rubel értékben (mintegy 4 euró) csaknem 10 ezer köbméter fát lopott el. Egy másik ügyben azzal vádolják, hogy 2007-ben egy azóta megszűnt ellenzéki párt tagjaként elsikkasztott 100 millió rubelt (15 millió euró), jóllehet senki nem állította egy pillanatig sem, hogy a pártkasszából hiányozna pénz.

„Ezek a vádak nyilvánvalóan őrültségek, minden jogi alapot nélkülöznek, de éppen erről szól ez az egész” – nyilatkozta a német napilapnak Gleb Pavlovszkij politológus, aki egykor tanácsadóként dolgozott a Kremlben. Mindezzel azt közvetíti a hatalom, hogy a jogi előírások nem számítanak, ez pedig félelmet kelt az emberekben. Pavlovszkij megjegyezte: az eljárások nem csak rengeteg pénzbe és időbe kerülnek a vádlottnak, de valóban a letöltendő börtönbüntetés veszélyét is magukban hordozzák. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy egyre inkább alábbhagynak a Putyin-ellenes megmozdulások.

„Nincs is szükség arra, hogy az embereket börtönbe zárják” – jelentette ki Jurij Szkuratov, aki 1995 és 1999 között Oroszország főügyésze volt. Elég, ha ezek a vádak Damoklész kardjaként lebegnek az ellenzékiek feje felett, s rábírhatók a „tisztelettudó” magatartásra. Tisztában vannak vele: „ha túl szélsőségesen viselkednek, jönnek a nyomozók, és elviszik őket” – vélekedett a volt főügyész.

Aki után elkezdenek szaglászni, annak vége

A 2011-es parlamenti választások után az orosz elnöknek először kellett szembesülnie nagy tömegeket megmozgató ellenzéki tüntetésekkel. A felháborodott emberek többsége választási csalást vetett Putyin és a választási bizottságot vezető Vlagyimir Csurov szemére.

„Lényegében mire is épül Putyin hatalma? – tette fel a kérdést Navalnij. – Ott van Csurov, aki meghamisítja a választási eredményeket. Ott van a televízió, amely azt mondja, hogy az eredmények nem hamisak. Ott van Basztrikin, aki mindazokat rács mögé dugja, akik azt állítják, hogy hamisak az eredmények. És ott vannak a bírák, akik ugyanezt teszik, hiszen szinte kizárólag a nyomozóhivatal ajánlásait tartják szem előtt” – fejtette ki az aktivista.

Ami a védelem hatékonyságát illeti, beszédes Vagyim Volkovnak és Kirill Tyitajevnak, a szentpétervári Európai Egyetem tanárainak egy erre vonatkozó vizsgálata. Oroszországban az eljárások több mint 99 százaléka elmarasztaló ítélettel zárul, vagyis aki után a nyomozóhivatal szaglászni kezd, az nem sok jóra számíthat.

Az igazságosság vezérőrnagya

A Szövetségi Nyomozó Bizottság falain belül – a hivatalt 2011 januárjától vezető – Basztrikin már saját kis birodalmat épített ki, bevezette egyebek mellett az „igazságosság vezérőrnagya” címet és a sztálini időkre emlékeztető egyenruhákat. A főnyomozó a Kommerszant orosz napilapnak adott interjúban igyekezett világossá tenni a bűnüldözésről alkotott elképzelését. Mint hangsúlyozta, „a maffiával csak egyféleképpen lehet elbánni, úgy, hogy az ember egy saját maffiát alapít”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?