Az állam fékező keze

<p>Balról fújnak a szelek Európában. Ennek legfőbb jele, hogy nő az állami szerepvállalás. A magánosítás leállt, sőt, visszafordítják a folyamatot. Az állam üzemeket vesz át, illetve a nemzeti konszernek jutnak hatalmas állami apanázshoz.</p>

 Nőnek az adóterhek, főleg a kicsivel jobban kereső rétegek terhei. Ez a tendencia Közép-Európában többek között Szlovákiára, nyugaton leginkább Franciaországra jellemző.

A válság hatására tömegek csalódtak a szabad piacgazdaságban. A piac a kontinensen valójában a második világháború óta nem teljesen szabad, mivel az úgynevezett szociális piacgazdaság honosodott meg. Éppen az Európai Unió az, amely további szociális látásmódot vitt a gazdaságba és a közgondolkodásba. Bizonyos társadalmi csoportok ilyen-olyan okból indokoltnak tartott védettsége mellett hasonló példa az uniós források felhasználásának kérdése. Ahol nem a piac szabályoz, ott az emberek teszik ezt, és ez sokszor szubjektív. Talán nem véletlen, hogy Szlovákia legnagyobb korrupciós botrányai éppen az uniós alapok felhasználásához kapcsolódnak. Csak egy, önmagáért beszélő példa: a Közbeszerzési Hivatal vizsgálatai alapján Szlovákiában az első félévben 258 millió euró támogatást használtak fel nem megfelelően. Biztosak lehetünk benne, hogy ez csak a jéghegy csúcsa.

Az szinte természetes, hogy a brüsszeli pénzeket mindenki szabad prédának tekinti, s aki csak tudja, megcsapolja, Lisszabontól Kassáig. Az már csak gyalogáldozat, hogy a támogatások tizedét a helyi költségvetésekből kell állni. De hasonló a helyzet a nemzeti költségvetés által folyósított támogatásokkal is. Kiváló példa erre Szlovákiában a lakástakarékok esete. Semmilyen más lakossági bank nem számít fel akkora illetéket, mint a három lakástakarékpénztár, holott csak egy alig használt folyószámlát vezetnek. Hogy a lakosság mégis preferálja a szolgáltatásukat, az csupán az ügyfélnek adott állami prémiumnak köszönhető. Mértéke évente valamit változik, de úgymond a rendszer része, így a megtakarítók folyamatosan számíthatnak a kiutalására. Megléte nem csupán a lakástakarékok gazdálkodását teszi kevésbé hatékonnyá, hanem egy olyan országban növeli a lakástulajdonlást, ahol európai viszonylatban ez egyébként is kiugróan magas szinten van, ezzel összhangban a mobilitás pedig alacsony. Az állami segítség többek között így válhat a gazdaság kerékkötőjévé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?