<p>Kivégzett túszok, vacsorázás közben agyonlőtt vendégek, kimenekített államfő, teljes zűrzavar. A péntek éjszakai párizsi merénylet több ponton fordulatot fog hozni az európai országok gondolkodásában, és akár az elkövetkező évtizedeinket is alaposan átformálhatja. </p>
Ami a legfélelmetesebb
A francia titkosszolgálat régóta készült hasonló merénylet megelőzésére – igazából már a csecsenek számlájára írt oroszországi tömeges túszdrámák után, mint a moszkvai színház megtámadása. Akkor Párizsban is felkészültek arra, hogy hasonló helyzetben mi a teendő. Éppen ezért a hatósági válasz a helyzethez képest professzionális volt. A merényletet viszont nem sikerült megelőzni. Biztos, hogy több hasonló kísérletet hárítottak el, erre a különböző európai titkosszolgálatok a maguk szerény módján a Charlie Hebdo elleni támadás után sokat utaltak. Alighanem most is fognak. Azt viszont az európai polgároknak még el kell fogadniuk, hogy nincs százszázalékos biztonság. A merényletet borzasztó recept alapján követték el. A madridi vonatrobbantáshoz, illetve a londoni buszrobbantáshoz hasonlóan a cél a lehető legtöbb ember lemészárlása volt. Ez a Charlie Hebdónál, a zsidó iskola, illetve múzeum elleni támadásnál sokkal inkább egy szimbolikus szinten zajlott, kevesebb halottal. Most viszont a klasszikus terrorista módszer került elő, és ez a legfélelmetesebb: étteremben és kávézókban, koncertteremben ülő embereket agyonlőni. Hétköznapi embereket, hétköznapi tevékenység közben. Ez az, ami a félelemfaktort a legmagasabbra nyomja – érthető és jogos módon – az emberekben, és a reakcióikra érzékenyen fognak figyelni az európai pártok, különösen a szélsőségesek… A recept másik, még nem bizonyított, de valószínűsíthető része az, hogy az elkövetők megjárták Szíriát vagy Irakot, legalábbis kiképzést kaptak, de előfordulhat, hogy néhányan közülük az Iszlám Állam seregében harcoltak. Az összehangolt fellépés ezt valószínűsíti, illetve korábbi titkosszolgálati jelentések is a Közel-Keletről visszatérő harcosokat tartják a legnagyobb veszélyforrásnak. Emellett nem elhanyagolható az otthon – francia földön – tartózkodó, könnyen radikalizálható elemek száma sem, és a kettő találkozik, ha a dzsihádista terrorszervezet ügyesen toboroz öngyilkos merénylőket. Nincs biztos orvosság, nincs biztos ellenszer. Mindig lesznek elszánt és vakmerő terroristák. A hálózatukat, a forrásaikat, a felderítőiket és vezetésüket kell újra megsemmisíteni. De mindhiába, ha folyamatos az utánpótlás a közel-keleti konfliktuszónából… Európa menekültválsága és belbiztonsági politikája együtt vehet fordulatot, és csak reménykedhetünk, hogy nem szélsőséges lesz, hanem „csak” hatékony. Hátha a szír helyzet megoldásához is ösztönzést ad a véres péntek a transzatlanti szövetségeseknek. A kommentár eredetileg a 24.hu-n jelent meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.