Államcsődök és megoldások

<p>Az utóbbi időszak híreinek gyakori témája bizonyos államok esetleges fizetésképtelensége. Magyarország, Görögország és legújabban Írország kapcsán merült fel, hogy európai ország is kerülhet pénzügyi zavarba. Az előző húsz év, de főleg az Európai Unió, majd a valutaunió megalakítása után az éberség lanyhulni kezdett.</p>

Az utóbbi szervezetek megalakulásakor senki sem számított arra, hogy valamelyik tagországot államcsőd fenyegetheti. Újabban egyre több közgazdász és politikus foglalkozik azzal, miként lehetne segíteni a bajba jutott országokon. Alig esik azonban szó arról, hogy a 20. században néhány esetben az állam költségvetését olyan eredményesen sikerült konszolidálni, hogy az még a kortársakat is meglepte.

Az első világháború után több közép-európai ország nemcsak a háborús veszteségek miatt jutott nehéz helyzetbe, hanem a győztesek jóvátételi követelései miatt is. Németországra olyan méretű terhet próbáltak rakni, amivel jó ideig ki akarták iktatni a nagyhatalmak közül. Az egyetlen tőkeforrás a bankjegyek kibocsátása volt. A krízis csúcspontján, 1923 őszén, az állami bankjegynyomda mellett további 84 magánnyomdában állítottak elő papírpénzt. A matematikailag szinte kifejezhetetlen hiperinflációnak 1923. november 15-én a Rentenmark bevezetésével vetettek véget. Fedezete a föld- és az ipari tulajdon volt. Két hónap alatt sikerült stabilizálni az államháztartás helyzetét. Az új pénzzel, adórendszerrel és kiadáscsökkentéssel Németország már 1925-ben kiegyensúlyozott költségvetést ért el.

Magyarország szintén a legrosszabbul gazdálkodó államok közé tartozik. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy két alkalommal is vesztesen került ki a világháborúból. 1920 körül a nagyobb területi veszteségek miatt talán még súlyosabb helyzetbe jutott, mint Németország. Jóvátételi jogcímen az ország összes jövedelmét és vagyonát lefoglalták. 1920-ban megindult a stabilizáció, azonban csak belső forrásokra támaszkodhatott (adók), így a koronát erősítette, ami viszont gyengítette a kivitelt, ezért az élénkülés korán megrekedt. Az infláció újra gyorsulni kezdett. 1923 végére megérett a helyzet, hogy az ország kölcsönt kaphasson a Népszövetségtől. A szanálási cél 1926. június 30-a volt. A kölcsön segítségével, továbbá a komoly adóemelésekkel és takarékoskodási intézkedésekkel már 1925-ben többlettel zárt a költségvetés, így 1927-ben bevezethették a pengőt. A konjunktúra az 1929-es világválságig tartott.

Sajnos, gyakran fordul elő, hogy nem tanulnak a múlt hibáiból. A szocializmus alatt, de még a rendszerváltozás után is több alkalommal került Magyarország adósságcsapdába. El lehetne gondolkodni azon, hogy a nehéz helyzetben nem kellene mindig új elképzelésekkel kísérletezni, hanem elővenni a régi, korábban már bevált receptet. (Horbulák Zsolt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?