Ajánlatos meghallgatni a függetlenséggel rokonszenvező régiókat

MTI-FIGYELŐA skóciai népszavazás továbbra is vezető téma a nemzetközi sajtó hasábjain.

MTI-FIGYELŐ

A skóciai népszavazás továbbra is vezető téma a nemzetközi sajtó hasábjain. Több lap is arra hívta fel a figyelmet, hogy az államok jól teszik, ha meghallgatják a függetlenséggel rokonszenvező régióikat.

A Le Monde szerint a királyság intézményi berendezkedése változni fog, miután a pánikhangulatban mindhárom nagy brit párt nagyobb autonómiát ígért a skótoknak, s arra a walesiek és az írek is igényt fognak tartani. Hasonlóan vélekedett a Libération is: David Cameron brit kormányfőnek be kell tartania a pánikhelyzetben tett ígéreteit, amelyeknek köszönhetően megmenekült attól a katasztrófától, amely politikai karrierje végét jelentette volna.

Ám a függetlenségpártiak nem veszítettek el mindent: sikerült szélesíteni táborukat és mindenekelőtt elérték, hogy Londonból ígértet kapjanak arra, megerősítik az autonómiájukat – írta a Le Figaro.

Kiterjeszthető az autonómia

A német Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) szerint az eredmény nem veti vissza az önállóság kivívására törekvő többi európai mozgalom lendületét. Flandriától Dél-Tirolig az a skóciai választás üzenete, hogy akár még vereséggel is el lehet érni az autonómia jelentős kiterjesztését. A Die Welt szerint a skóciai folyamatok láncreakciót indíthatnak el, és előtérbe kerülhetnek a wales-i és az északír országrész autonómiájára vonatkozó követelések.

A Berliner Zeitung hangsúlyozta, a függetlenségpártiak nem valami ellen, hanem valami mellett érveltek, a források igazságosabb elosztását akarták elérni szegény és gazdag között, az igazságos társadalom eszméjét állították szembe a londoni centralizmussal.

Az EUobserver uniós ügyekkel foglalkozó hírportál szerint „a legkézenfekvőbb tanulság, hogy az államok jól teszik, ha meghallgatják a függetlenséggel rokonszenvező régióikat. Ezek figyelmen kívül hagyása vagy igényeik megtagadása csak haragot szül.” A hírportál szerint a következő nagy kérdés, hogy David Cameron ugyanolyan „Better together – Jobb együtt” kampányra készül-e az Egyesült Királyság EU-tagságáról megígért népszavazáson, amilyet az ország egyben tartásáért folytatott.

A Le Soir című brüsszeli lap szerint a skóciai népszavazás három tanulsága az, hogy Európában a „nemzetállam” egyáltalán nem halt ki, és továbbra is a legnagyobb biztonságot és a legszélesebb garanciákat kínáló államforma. Európa nemzeti államok uniója és az is marad.

Szardínia szigete és az észak-olasz Padania köztársaság függetlenségi törekvéseire is utalva a Corriere szerint a népszavazás megmutatta, hogy még nagyon erős nemzeti identitással is elképzelhető olyan területi autonómia, amely megfelelő garanciát nyújt a fennálló állam vitatása nélkül. A La Repubblica úgy látta, Skócia és Anglia demokrácialeckét adott Európának.

A püspökök és

az autonómia

A skót népszavazás eredményét a l'Avvenire, az olasz püspöki kar napilapja szerint az iskolákban kellene tanítani főleg azoknak, akik Európában autonóm törekvéseket hangoztatnak. „A skótok megmutatták, hogy amikor saját és gyermekeik jövőjéről van szó, nem bélmozgásuk szerint szavaznak, hanem azt követik, amit józan eszük és pénztárcájuk diktál nekik” – fogalmazott a l'Avvenire.

A britek toleranciáját követendő példának állítja Európa népei elé a Die Presse című konzervatív osztrák napilap. A szerző szerint a londoni kormány nyitottsága hozzájárult a szavazás végeredményéhez, hiszen ha a skótok teljes elnyomásban élnének, akkor a függetlenség mellett szavaztak volna. Ugyanakkor tévedés lenne azt gondolni, hogy a skót népszavazás eredménye megfékezi az önállósodási törekvéseket Európában.

Jólét és önállóság

A Kurier osztrák napilap figyelmeztet: Nagy-Britanniának az eddig szőnyeg alá söpört problémákat kezelnie kell, például azt, hogy a skótok ne érezzék másodrendűnek magukat a brit régiókhoz képest. A skótok most bizonyították, hogy a biztos munkahely és az életkörülmények feletti aggodalmaik egyelőre erősebbek, mint önállósági álmaik. Az európai politikának komolyan kell vennie a függetlenségi mozgalmakat – írja a Der Standard című osztrák napilap. Brüsszelnek újra kell gondolnia a nemzetállamokkal szembeni stratégiáját .

A román Adevarul szerint a skótok bölcsen döntöttek: a függetlenség elutasítása stabilitási üzenet annak az Európai Uniónak, amely tele van autonómiát követelő térségekkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?