A Pentagon által követett irányvonal vezető beosztású alakítói olyan, Irak elleni akciókról folytatnak egymással megbeszéléseket, amelyek az Afganisztán elleni fellépést tükröznék, légicsapásokkal, különleges műveleti erőkkel, a szárazföldi harcokat megvívó helyi erők igénybevételével – írta a katon
Afganisztán mint Irak „modellezése”?
A Pentagon által követett irányvonal vezető beosztású alakítói olyan, Irak elleni akciókról folytatnak egymással megbeszéléseket, amelyek az Afganisztán elleni fellépést tükröznék, légicsapásokkal, különleges műveleti erőkkel, a szárazföldi harcokat megvívó helyi erők igénybevételével – írta a katonai kérdésekben rendszerint jól tájékozott The Washington Times. A lap tudomása szerint a terrorizmus elleni fellépés Irakra történő ilyen kiterjesztését támogatja Paul Wolfowitz amerikai védelmi miniszterhelyettes. Wolfowitz azt vallja: az USA nem nyerheti meg a globális terrorizmus elleni háborút mindaddig, amíg el nem távolítják a hatalomból Szaddám Huszein iraki diktátort. A lap tudomása szerint Donald Rumsfeld védelmi miniszter is „érdeklődést mutat” a terv iránt.
Tisztviselők a washingtoni lapnak azt mondták: a Pentagon olyannyira elégedett az Afganisztánban követett stratégia működőképességével, hogy szakértői azt vizsgálják, miként lehetne ezt a stratégiát Irakkal szemben is alkalmazni. Mindeddig azonban sem a Pentagon csúcsvezetése, sem George Bush elnök nem hagyott jóvá a terroristaellenes harc keretében Irak ellen irányuló csapásokat tartalmazó terveket.
A fellépés „afganisztáni modelljének” három összetevője – a légicsapások, a különleges erők és a helyi erők – közül a harmadik komponenst, a mozgósítható helyi erőket Irak esetében a kurdok, valamint a bagdadi rezsimmel szemben álló különböző síita és szunnita csoportok alkothatnák a washingtoni elképzelések szerint. Irak azonban – ismerik el az amerikaiak – sokkal keményebb ellenfélnek bizonyulhat, mint az afganisztáni tálibok.
A The Washington Times szerint Colin Powell külügyminiszter az egyetlen a kormányban, aki úgymond semmi olyan katonai tervről nem akar tudni, amely Szaddám Huszein megbuktatását célozná. Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadónő szerint számos oka van annak, hogy Irakra figyelni kell. Bush elnök pedig a minap sürgette Bagdadot, hogy engedje vissza az országba a nemzetközi fegyverzetellenőröket, ellenkező esetben „majd meglátja”, hogy mi történik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.