Az elmúlt hétvégén számos koncert maradt el a világ több pontján, mert az előadók így próbálták felhívni a figyelmet a gázai háború civil áldozataira. Olyan embereket céloztak meg, akik biztonságban vannak, szórakozni érkeztek, és talán nem annyira foglalkoztatja őket a közelgő humanitárius katasztrófa.
A zenészek felelőssége
A Pozsonyi Jazznapok szervezői hónapok óta készültek az elmúlt hétvégére, aztán három nap alatt kétszer is rögtönözniük kellett, mert a meghívott művészek az utolsó pillanatban a szolidaritásnak ezt a látványos módját választották. Mindkét estére sikerült beugrót találniuk, szó szerint csodával határos módon. Aki viszont a meghirdetett sztárokra (név szerint a The Comet Is Coming trióra és Kamaal Williamsre) volt kíváncsi, nem azt kapta, amire jegyet váltott. Illetve visszaválthatta a jegyét. Ezzel a lehetőséggel információim szerint végül alig páran éltek, ami szintén egyfajta szolidaritásvállalás – a fesztivál szervezőivel.
De vajon tehet-e ilyet egy profi zenész, aki az istenadta tehetség mellett évek kitartó munkájával jutott el arra a szintre, hogy ezrek legyenek kíváncsiak rá? Szerintem nem. És még mielőtt megköveznének, hangsúlyozom, hogy magam is elítélem a pusztítás minden formáját. Az izraeli– palesztin konfliktusnak szerintem nem lehetnek győztesei, csak vesztesei. Ráadásul az egész térség békéjét veszélyezteti, ami jelenleg folyik. Épp most mondták be a CNN-en, hogy Izrael teljes blokádot hirdetett a Gázai övezetre, válaszul a Hamász támadására: elvágta az élelmiszer-, víz-, üzemanyag- és áramellátást a palesztin terület 2,4 millió lakosától. De mire önök ezt olvassák, lehet, hogy már más lesz a helyzet. Szinte élő egyenesben követhetjük a fejleményeket, nem csodálom, hogy a híres zenészek is kiakadnak ezen. Azt is normális reakciónak tartom, hogy állást foglalnak, népszerűségüket kihasználva fel akarják rázni a szórakozni vágyókat, akiknek szerintük mindez nem számít. És ezúttal nem kell szakértőnek lenni a közel-keleti helyzetet illetően, elég, ha a béke mellett teszik le a voksukat.
Ezt viszont a színpadon kell(ene) megtenniük. A mikrofon adott, hosszan beszélhetnek az erőszak értelmetlenségéről – garantáltan meghallgatják őket. De ha kezdés előtt pár órával lemondják a fellépést, azzal nemcsak a szervezőket hozzák nehéz helyzetbe, hanem rajongóikat is arcul csapják. A zenészeknek ugyanis a zene a fegyverük. A huszadik század során többször megtörtént, hogy egy világsztár ösztönzésére rivális pártvezérek fogtak kezet, halálos ellenségek békültek ki, vagy legalább csökkent bennük egymás elpusztításának vágya.
Ehhez azonban fel kell menni a színpadra. A The Comet Is Coming egyik tagjának párja palesztin származású, állítólag ő volt a koncert lefújásának ötletgazdája, mert népirtásnak tartja, ami történik. Mennyivel nagyobbat szólt volna ez, ha a színpadon hangzik el, és nem tőlem tudják meg...
Vagyis mindenki csinálja azt, amihez a legjobban ért, és amivel örömet okoz másoknak. Aki szerint nem ez a legfontosabb, az inkább akassza szögre a hangszerét, és keressen magának más foglalkozást...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.