A szomszéd tehene

Nem akármilyen csinnadratta kísérte a cseh zeneszerzőbálvány, Karel Svoboda halálát és az ezzel járó akciódús eseményeket.

Nem akármilyen csinnadratta kísérte a cseh zeneszerzőbálvány, Karel Svoboda halálát és az ezzel járó akciódús eseményeket. A cseh sajtóban mindent elhalványított a bejelentés, hogy Svoboda öngyilkos lett, a halált megörökítő képeket a rend őrei jó pénzért árulták, a zeneszerző egyes barátai viszont már gyilkosságról suttogtak. Szóval, ahogy ilyenkor lenni szokott, ömlött a cseh hétköznapok emberére a hírözön, és ebből nemcsak a bulvárlapok profitáltak, hanem a kiadók is.

A szerző legutóbbi cédéit napok alatt szétkapkodták, a Gólem című előadásra már hónapokra előre megvettek minden jegyet. Summa summarum, a biznisz új fordulatot vett, hisz azért Svoboda eddig is a legnagyobb sztárok közé tartozott, aki mind az úgynevezett átkosban, mind a rendszerváltás után maradandót alkotott. De amíg a csehek ekkora hisztériát csaptak immáron klasszikus zeneszerzőjük halála miatt (jellemző, hogy a cseh közszolgálati televízió a temetést is élőben közvetítette), addig a szlovák lapok jobbára fanyalogtak ekkora hírverés körül, és mást sem csináltak, mint próbálták csökkenteni a megboldogult érdemeit. Nem felejtkeztek el arról, hogy Svoboda aláírta az Antichartát, volt, aki Svoboda musicaljeit ócsárolta, s azok minőségi mutatóit hangolta a valóságosnál jóval negatívabbra, s olyan is akadt, aki „szerényen“ megjegyezte, hogy Svoboda halálában közrejátszhatott a Gólem című musicalje mérsékelt sikere is, cinikusan megszellőztetve, hogy már ez a musical se kerülheti el a pozsonyi újjászületését. Hát igen, így van ez. Majd ha akad olyan pozsonyi musicalszerző, aki képes lesz eladható, egész estés előadást komponálni, amelyre kilométeres sorok várnak a pénztárak előtt, hogy jegyet vegyenek, akkor érdemes lesz ezeket a kijelentéseket komolyan venni. Addig pedig várjuk türelmetlenül, hogy ismét kiadják Svoboda dalait (legalábbis azt a néhány tucat nagy slágert), s mint a musicalek elkötelezett híve, reménykedve várom, hogy két félbe maradt munkája (a Raszputyin és a Mária Antoinette), ha töredékeiben is, de legalább a nagyközönség elé kerül. S legalább akkora mérsékelt sikerrel, mint a Gólem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?