A szabin nők

<p>Tele van a világ konfliktussal. Vannak, akik ezt nyugodt racionalitással szemlélik, de engem, mint nőt és anyát, nemcsak nyugtalansággal, hanem zsigeri rettegéssel és félelemmel töltenek el a nap mint nap érkező elborzasztó hírek.</p>

Egy húsz éve megjelent könyvben olvastam, hogy olyan világban élünk, amelyet a túlélésért, a fennmaradásért való hihetetlenül agresszív versengés jellemez az élet minden területén, s kérdés, hogy a társadalom és a politikai kultúra eltűri-e, erősíti-e vagy megpróbálja fékezni az agresszív próbálkozásokat. Erre csak azt tudom mondani, hogy ma, 2014-ben ugyanez jellemző, s ha előveszünk egy történelemkönyvet, akkor azt látjuk, hogy ez az agresszív magatartás mindig is jelen volt. S mindig tragédiákat okozott. De a legnagyobb tragédiákat általában nem a legagresszívebbeknek, hanem azoknak okozta, akik nem akartak mást, csak békében, nyugalomban élni. Azoknak, akiket feláldoztak az agresszívek céljainak elérése érdekében. Vegyük csak az 1. világháborút, amelynek századik évfordulójára emlékezve újra előkerülnek az emlékiratok, tábori képeslapok, fényképek. Újra szembesülünk a lövészárkok valóságával, ahol a férfiak – valahol a távolban aggódó, imádkozó nők kedvesei, gyermekei, apái – vizes, sáros, megfagyott öltözékben, állandó latrinabűzben, tetűtől kínozva, éhezve várták a parancsot, a halált. A háborúk mindennapjait nem a švejki derű jellemzi, azt hiszem, ezzel mindenki tisztában van.

Ezért hát teljes szívemből átéreztem a hat kárpátaljai magyar település asszonyainak, annak a 150–200 nőnek a júliusi tiltakozó felvonulását, akik a mobilizáció és a háború ellen tüntettek. Akárcsak azoknak a világ számos táján fellelhető tűzgócokban élő nőknek a határtalan fájdalmát, akik tehetetlenül nézik, hogy férfijaik agyát oly mértékben elárasztja a tesztoszteron, s oly mértékben kimossa a harci kedvre buzdító propaganda, hogy önként mennek védeni az agresszívek céljait. De hát mit tehetünk, mi nők? Ez sem új kérdés. Történelmi példát keresve a szabin nők jutnak eszembe. Nekik aztán nem volt okuk arra, hogy féltsék a római férfiakat, hiszen azok egyszerűen elrabolták őket, mert Rómában kevés volt a nő, és nekik egyszerűen asszony kellett. A városalapító Romulusnak is szabin felesége lett. Egy idő után emiatt a rómaiaknak meg kellett ütközniük a szabinokkal, mert persze, azok sem hagyták annyiban a dolgot. Már majdnem összecsapott a két sereg, amikor megjelentek az elrabolt nők, akkor már római feleségek és anyák, karjukon a kicsinyeikkel, és felszólították a férfiakat, hogy ne ontsák egymás vérét. És azok szót fogadtak. Így lett béke.

Egy időre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?