A sötét anyag már a szomszédban van?

A Tejútrendszer közelében megtalálható Androméda-köd gyéren pislákoló oldalága talán bebizonyíthatja a sötét anyag létezését. A csillagászok szerint az ismert és látható anyagokat a sötét anyag mozgatja, de a rejtélyes matéria létezésével kapcsolatos elméletet eddig senki sem tudta alátámasztani.





A Tejútrendszer közelében megtalálható Androméda-köd gyéren pislákoló oldalága talán bebizonyíthatja a sötét anyag létezését. A csillagászok szerint az ismert és látható anyagokat a sötét anyag mozgatja, de a rejtélyes matéria létezésével kapcsolatos elméletet eddig senki sem tudta alátámasztani.



A Földnek is otthont adó Tejútrendszer legközelebbi galaktikus szomszédja az Androméda-köd, amely körülbelül kétmillió fényévnyire van tőlünk. Ennek a régóta ismert ködnek az oldalága az apró Androméda IX galaxis, amelynek a felfedezését hétfőn jelentették be az Amerikai Csillagászati Társaság denveri találkozóján, írta a Wired.

Nem volt világos

Az Androméda IX fénye olyan gyenge, hogy az égboltról térképet készítő csillagászok először kisebb csoportosulásnak vélték, de később rájöttek, hogy nem csupán néhány tucat csillagot, hanem egy teljes galaxist látnak. A kezdeti félreértés érthető, hiszen Androméda IX kétszer halványabb a korábbi (negatív) csúcstartónál, és százszor sötétebb az éjszakai égboltnál. Az asztronómusok egyébként a Sloan Digital Sky Survey programban felhasznált eszközökkel észlelték a galaxist.

A tudósok már korábban is sejtették, hogy a nagy galaxisok születésekor ilyen apró és halvány galaxisok is létrejöhettek, de eddig egyet sem találtak, mondta el a Wirednek Daniel Zucker csillagász, a németországi Max Planck kutatóintézet munkatársa. A kutató szerint az Androméda IX egyike lehet ezeknek a kicsiny galaxisoknak, és a segítségével valószínűleg többet megtudhatunk a sötét anyag viselkedéséről.

Sötét dolgok

A tudósok szerint a körülbelül 13 milliárd évvel ezelőtt végbement ősrobbanás után a sötét anyag sokkal hamarabb létrejött, mint a csillagokat, bolygókat, embereket és az összes körülöttünk látható dolgot felépítő hagyományos anyag. Zucker elmondta: a sötét anyagot tartalmazó magokból alakulhattak ki a galaxisok, de a legújabb elméletek szerint még több száz ilyen mag keringhet szabadon a világűrben anélkül, hogy a nagyobb galaxisok elnyelnék azokat.

"Ha találnánk ilyen magot néhány csillaggal, az valószínűleg egy parányi galaxis lenne, de még nem találtunk ilyesmit" - mondta Zucker.

Elképzelhető, hogy az Androméda IX lesz az első olyan miniatűr galaxis, amely összefüggésbe hozható a sötét anyaggal, de ezt még senki sem tudta megerősíteni. A csillagászok a következő hónapokban talán többet tudnak meg, ha megvizsgálják a többi halovány csillagot is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?