A sebesség vírusa
2020. február 1. 13:00

Mindenki erről ír, mindenki erről gondolkodik. Én sem írok másról, esetleg máshogyan. Nem a vírusról mint betegségről, inkább az emberi lét felgyorsulásáról, s vele a tér összezsugorodásáról. Voltaképpen mindannyian karnyújtásnyira vagyunk Vuhantól.
A WHO vészhelyzetet hirdetett a kínai koronavírus-járvány miatt. Nem azért, ami Kínában történik, hanem amiatt, ami a többi országban.
(az Egészségügyi Világszervezet elnöke Genfben)
A fal mögött: Kína. Ahonnan elindult a koronavírus; terjedéséről ma már szinte élő közvetítést rendezhetünk a neten, követhetjük a betegség szétspriccelését Ázsiából, talán a vuhani piacról, nem pontosan tudni. Ott tartunk, hogy a mesterséges intelligencia algoritmusaival pontosan megjósolta a hírekből a járvány eljövetelét és terjedését. Elkezdődött a szervezett védekezés, de nem könnyű a határtalan szabadság modern korában, mert emberi alapjog lett az utazás, a repülés és legfőképpen: a csatlakozás a hálózatra, ahol szinte mind ott vagyunk.
Bármely pontján a világnak felüti a fejét egy járvány, azt a Föld másik pontján is nagyon komolyan kell venni.
(Orbán Viktor magyar miniszterelnök a közrádiónak)
Kínát most virtuálisan elfalazzuk; nem a földrajzi határait követve, ahogyan Oroszország óvintézkedésként meghirdette a több ezer kilométeres zárlatot, bár minek. A Nagy Falat Kína most kívülről nézi, de nem látja: az a fal a valóságban sehol sincs. Ugyanakkor mégis megvan: mindannyiunkban belül. Mostantól minden gyanús, ami kínai: a büfé, a bazár, a legyező, az integető műanyag cica. Karanténba helyezzük Kínát, amely behálózza kolóniáival a világot: félünk a piactól, az árustól, az ázsiai arcoktól. A járványtól, ami kínai. Nem bóvli, nem hamisítvány: valódi biológiai bomba – a fejünkben is. Made in China.
A túléléshez nem megnyerni kell a versenyt, hanem inkább ki kell szállni belőle.
(Michel Houllebecq francia író)
A gazdasági globalizáció a járványok terjedését is globalizálja: a sebesség egyre nő. Az áruk, szolgáltatások utaztatása, a több ezer kilométerrel odébb előállított termékek forgatása a Föld körül az üzleti hasznot szolgálja. A fogyasztó egyformává tétele, a központosított igénykeltés jóval előrébb jár, mint a munkavállalók (vagyis: akik egyben a fogyasztók) béreinek egyenlősége, amely sehol, helyette jövedelmi szakadékok tátonganak Kelet és Nyugat között. A tőke fénysebességét nem követi a munka vánszorgása. A tőke fénysebessége viszont felgyorsította a Föld lakóinak tempóját és időérzékelését: online megkapjuk az azonnalt, a kábeleken a jelek mindent közel hoznak. Ha pedig utazni vágyunk, hát fillérekért felszállhatunk a bolygó összeszennyezéséért nem kicsit felelős repülőjáratokra, melyek vonalsűrűsége vetekszik az optikai vezetékekével. Fémbe és műanyagba csomagoltuk a Földet.
Földünk túlságosan kicsi és lakhatatlan lesz, éppen mert minden pillanatban körüljárható. Nem csak anyagi mivoltában lesz sérült a Föld a környezetszennyezés miatt, hanem olyan bolygóvá válik, ahonnan maga az ember van kirekesztve.
(Paul Virilio filozófus)
Könnyen lehet, hogy a mostani járványt kézben tartják majd, megtalálják az ellenszert, s a világ gyakorolt egyet a nagyobb kataklizmák előtt. Az is könnyen lehet, hogy a hisztéria és félelem kortünete a felettünk bezáruló égbolt élményéből fakad: mindent túl közelről, felnagyítva, s azonnal érzékelünk, így reakcióink is eltúlzottak. Azt sem zárhatjuk ki, hogy a Föld, Gaia előbb-utóbb járványok vagy más tragédiák formájában ledobja magáról az emberiséget, de legalábbis jelentős részét, esélyt adva a megmenekülőknek a gondolkodásra, újrakezdésre, lassításra. És az is lehet, hogy az emberi fejlődés a bajok megoldása felé halad, csak közben átalakítja magát az emberi lényt. Legkisebb esély a fékezés: a többség nem óhajt dacolni a szükségszerűnek mondott fejlődéssel. Ma hiánycikk a maszk, holnap óriási üzlet lesz.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.