A nyolcadik gumicsont: a halál

<p>Aki nem tudja, tanítja, ha pedig azt sem tudja, akkor &bdquo;tematizálja a közbeszédet&rdquo; valami teljesen mással. Nem először és nem utoljára tart népe számára foglalkoztató terápiát az a budapesti kormányzat, amely szemünk láttára csúszik szét kisstílű akarnokok laza, korrupt érdekszövetségévé, és amely szisztematikusan teremti meg azt a Magyarországot, amely elől százezerszámra menekül el, aki tud.</p>

A gazdasági inkompetencia és a kommunikációs káosz leküzdésének bevált, biztos eszköze a gumicsont, valamilyen aktuális elmebaj „tematizálása”, hogy addig se arról beszéljünk, amiről kell. Az elmúlt napokban a „bevándorló terroristákról” szóló össznépi konzultáció mellé zárkózott fel a halálbüntetés.

Amit maga a miniszterelnök sem akar – már ha Európával beszél telefonon. Két nappal azután, hogy Pécsett közölte, „a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani, és tudatni kell, hogy semmitől sem riadunk vissza”, Orbán Viktor már arról biztosította Martin Schulzot, az Európai Parlament elnökét, hogy „Magyarországon egy vita folyik a halálbüntetésről”, de ő „nem akarja bevezetni.” Hálánk örök. Ez azért is megnyugtató, mert nem is tehetné, EU-tagként ugye Magyarországra is vonatkozik az EU Alapjogi Chartája és az Európai Emberi Jogi Egyezmény, de nem ez számít, hanem hogy ő akarná, drága jobbikos szavazók, de a fránya EU miatt nem lehet.

Vagy mégis akarja? Alig két nappal az Európával történt telefonbeszélgetés után Orbán egy interjúban már azt mondta: „Korainak tartom megválaszolni a kérdést, hogy be kell-e vezetnünk a halálbüntetést, vagy sem. De fontosnak tartom, hogy beszéljünk róla.” A róla való beszéd közben olyannyira kiverte a biztosítékot Brüsszelben, hogy külön összeült az Európai Parlament igazságügyi bizottsága, hogy megtárgyalja, mi a teendő azokkal a „szabadságharcosokkal”, akik az EU-val finanszíroztatják meg fejlesztéseiket, és közben minden fórumon Brüsszel ellen lázítanak, a „szuverenitás” jegyében? Nem, elnézést, nem erről vitáztak, hanem arról, „mi történne, ha valamelyik tagállam a halálbüntetés visszaállításáról döntene.”

Mi történne? Semmi, van élet az EU-n kívül is. A szuverén nemzet választhat, mi fontosabb: az európai érték- és érdekközösségben lenni és abból – minden bürokratikus baromság dacára – maximálisan profitálni, vagy évente kivégezni 2–3 bűnözőt? Addig is beindult az össznépi gumicsontrágás, jogi fórumokon, publikban, kommentekben feszülnek egymásnak a prók és a kontrák, ismert politológusok csettintenek elismerően, milyen jól tematizálta a közbeszédet az, aki pontosan ezt a tematizálást akarta. Volt köztük, aki „komolytalannak” nevezte Orbán felvetését, de annyira azért nem, hogy „ha mindenképpen választania kellene”, akkor ő a halálbüntetés pártján lenne.

Érdekes, hogy három szempont nem kapott kellő hangsúlyt ebben az álvitában. 1) A gumicsont az csak egy gumicsont, nem több. 2) A halálbüntetés elvi kérdés: a mindenkori kormányzatot senki nem bízta meg azzal, hogy életről és halálról döntsön, az ő biznisze az, hogy a fizikai védelmünket biztosítsa. 3) A király meztelen.

A szerző a hvg.hu publicistája, a Kapitalizmus blog szerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?