<p>Ján Slotát a hétvégén újra az SNS elnökévé választották a párt küldöttei. A kiszivárgott információk szerint maga a választási procedúra nem volt különösebben demokratikus, Anna Belousovová kiszorult a pártvezetésből is. Jelent ez számunkra, szlovákiai magyarok számára bármit is?</p>
A nacionalisták vége?
Abban egyet lehet érteni a nemzetiek kongresszusa eredményeit elemző politológusokkal, hogy a párt ezzel a döntésével nem képes lefékezni saját marginalizálódását. Az, hogy Belousovová nem lett a párt elnöke, valójában nem jelent semmit, hiszen közte és Ján Slota között összességében csak annyi a politikai különbség, hogy a nemzet Ancsája józanul, Jano pedig általában részegen szidja a magyarokat.
A Slota vezette SNS már annyira vállalhatatlan, hogy az elkövetkező időszakban valószínűleg senki nem áll vele szóba. A kormánykoalíció tagjainak nincs is miért, Robert Fico pedig taktikai okokból nem akar. A Smernek a kialakult helyzet ideális, hiszen nyugodtan folytathatja korábban megkezdett szalámitaktikáját, a HZDS-t már kicsinálta, most elszívja az SNS maradék szavazóit is. A Smer látványosan átveszi az SNS-től a nemzeti identitással kapcsolatos témákat, például a Szvatopluk-szobor körüli hercehurca „nemzeti” oldalán már csak Ficóékat lehetett hallani, de a komáromi szoborcsoport ügyében is a kormányfő volt a legaktívabb. Az SNS-nek nem nagyon marad ütős, nagyobb tömegek érdeklődését kiváltó témája, a pártelnök hőbörgésével már Szlovákiában plusz szavazókat nem tud szerezni, a hazai sajtóban is legfeljebb a bulvároldalakra fér be. Talán még Magyarországon kerülhet a címlapra, de már ott is egyre ritkábban. Ján Slotát talán ezzel le is zárhatjuk, többet talán nem is kellene foglalkozni vele.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nem maradna nacionalizmus, rasszizmus, homofóbia és magyargyűlölet a szlovákok egy részében, de az eddiginél sokkal rafináltabb formában jelenik meg. A nacionalizmus visszafogottabb verzióját a Smer, illetve a jelenlegi kormánypártok bizonyos politikusai, valamint a hozzájuk kötődő szellemi körök képviselik majd, az SNS-nél is radikálisabb formát pedig Kotlebáék. Az előbbire tipikus példa Ján Čarnogurský, a KDH volt elnökének kijelentése, hogy Szlovákiának meg kell védenie államiságát a magyar offenzívával szemben. Čarnogurský nem mond mást, mint Ján Slota, csak intelligensebb formában. És hiába vesz részt Mikuláš Dzurinda szlovák külügyminiszterként a budapesti maratonin, ezen gesztusértékű tette helyett a magyar sajtó újra a szlovákok magyargyűlöletéről ír majd. Csak a részeges Jánt most felváltja a ruszofil Ján. (Nagy András)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.