Szlovákia még a Mečiar-kormány idején kötelezte magát, hogy leállítja a bohunicei atomerő-művet. Ez az ígéret volt a túsza a mohi erőmű megépítésének, s minden józan ember megnyugvással vette tudomásul.
A második út
Szlovákia még a Mečiar-kormány idején kötelezte magát, hogy leállítja a bohunicei atomerő-művet. Ez az ígéret volt a túsza a mohi erőmű megépítésének, s minden józan ember megnyugvással vette tudomásul. Az új tervek szerint a V–1-es blokkot 2006-ban, a V–2-est 2008-ban kellene leállítani, ehhez nyújt az EU támogatást. Szlovákia mégis a szószegés kockázatával kacérkodik, hiszen a kormányban vita zajlik a leállításról. A Kereszténydemokrata Mozgalom köti az ebet a karóhoz, és váltig állítja, hogy az erőmű biztonságos, üzemeltetése gazdaságos, bezárásával pedig sok ember veszítené el a munkahelyét. Az 1998-ban elhangzott melldöngető ígéretekből édeskevés valósult meg, azt azonban senki sem gondolhatja komolyan, hogy az Európai Uniót is palira lehet venni, s el lehet vele hitetni, hogy a szerződés szlovák fordítása nem arról szól, amiről az eredeti angol szöveg. Emlékezzünk csak vissza, hogy három év alatt hányszor kapdosott a szíve tájékához a Kereszténydemokrata Mozgalom a bezárt üzemek, az utcára került dolgozók sorsa miatt? Ilyen határozottan aggódott-e a Vág mente, a Szepesség vagy a komáromi régió munkanélküli ezreire tekintve? Pedig a komáromi hajógyár még az öreg Duna tisztaságát sem veszélyeztette, nem szólva azokról a gyárakról, amelyek szétlopása egész régiókat küldött padlóra és a munkaügyi hivatalok listáira. Most mégis egy olyan elaggott monstrum miatt fáj a feje Čarnogurskýéknak, amely Európa három legveszélyesebb erőművének egyike. A bezárás ellen lehet népgyűléseket tartani, ahol a honatyák és a szakszervezetek vállvetve nyomják a sódert, lehet a számokkal bűvészkedni, a lóláb azonban így is kilóg: egyes politikai köröknek vagy azért fontos Bohunice megmaradása, mert választóik élnek ott, vagy pedig anyagi érdekük fűződik az atomhulladék Oroszországba történő szállításához. Ez a költség ugyanakkor tízmilliárdokkal haladja meg azt a hasznot, amelyet az erőmű képes kitermelni. Szinte hihetetlen, de néhány farizeus és a mögötte álló lobbi önös érdekeiért az ország és a régió biztonságát, Szlovákia szavahihetőségét és integrációs esélyeit is kész kockára tenni. Ha arra gondolunk, hogy az orosz tartozásnak Dévénynél (Devín Bank) kellett volna betörnie, vagy látjuk, milyen kupeckedés folyik a Nafta Gbely körül, már nem is csodálkozunk annyira. Az Európai Unióba két út vezet. Az első a kiszámítható, szavatartó viselkedés. A másik a spekuláns hajtűkanyarok kacskaringós útja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.