<p>A kampány menetébe komolyan beleszólhat az a közvélemény-kutatás, amelyet a napokban publikált a Focus ügynökség. A választások szokatlan időpontja miatt ugyanis az ünnepek egyfajta törést jelentenek a pártok médiajelenlétében, és éppen ezért az előttük mért utolsó adatok nagyban befolyásolhatják azt, hogyan folytatják az egyes pártok januárban, céljaik és jelenlegi lehetőségeik átértékelése után.</p>
A magukba szállás ideje
A legkevesebb oka a mély önreflexióra azoknak a pártoknak van, melyek bázisa stabilnak tűnik. Ilyenek a 40% felett mozgó, a választások megnyerésére készülő Smer, valamint a 9-10% körüli KDH és a 7-8% körüli Híd, amelyek hónapok óta többé-kevésbé stabil vagy enyhén növekvő tendenciát mutató eredményeket szállítanak. Náluk is jobb érzéssel folytathatja az Igor Matovič-féle Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽ), akik gyorsan növekvő 5,8 százalékukkal nemcsak a küszöböt, hanem (hibahatáron belül) az SaS-t is átlépték a mérés tanulsága szerint – ez fontos pszichológiai határ lehet. Náluk a kérdés elsősorban az, hogy a kampány során mennyire sikerül összetartani ezeket a szavazókat, illetve hogy mekkora a növekedési potenciál a magát mára egyértelműen konzervatív-populista erőként pozícionáló OĽ számára.
Nem lehet nyugodt az az SNS sem, amelynek már hónapok óta nem sikerül elszakadnia az 5 százalékos küszöbtől. A párt már 2010-ben is alig csúszott át a vonal felett, és most a visszapillantó-tükörbe is gyakrabban kell nézniük a belőlük kivált, jelenleg 1,2 százalékot érő Nemzet és Igazságosság (NaS) miatt. Számukra a legnagyobb kihívás a médiajelenlét növelése – ilyen volt az MKP választási listájának megtámadása is.
A felmérés három olyan pártot mutat be, amely komolyabb bajban lehet. Az SDKÚ jelenlegi mért eredménye kifejezetten tragikus – a 10,2% még a hibahatárral együtt is sokkal kevesebb annál, mint amit a párt elképzel saját erejéről, ráadásul csökkenő tendenciát mutat. A szavazóikat ezúttal mindenesetre nem az SaS viszi el: a radikális álláspontok felé elmozduló párt is jelentős csökkenést szenvedett el. Náluk a kérdés az, hogy a tavalyi bázisuk jelentős részének elidegenítése után/által bevonzott euroszkeptikus közönség valós ereje mekkora, és hogy rajtuk kívül van-e még a párt számára elérhető és mobilizálható tartalék. A dolog persze teljesen más lenne, ha márciusig bukik az euró – de jelenleg nem így áll a helyzet. És végül bajban lehet az MKP is, amelynek csökkenése ugyan hibahatáron belüli, de azt egyértelművé teszi, hogy a párt jelenleg a vonal alatt van, és maga a konkrét eredmény (2,8%) demoralizálhatja saját bázisát.
Ezek alapján januártól elsősorban azoktól a pártoktól várható el a keménykedés, amelyek bajban vannak. Ez az SNS, az SaS és az MKP részéről is intenzívebb médiajelenlétet kíván meg – mindhárom pártnak megvannak a saját tipikus témái, de az is lehet, hogy arcuk új oldalról való bemutatására is rákényszerülhetnek. A nagy kérdés az SDKÚ hozzáállása lehet – a párt körül egyértelműen fogy a levegő, és ezúttal nem lesz elég egyszerűen Ficót bokszolni a sikerhez. Ha viszont Dzurindáék úgy döntenek, hogy erejüket „szövetségeseik” (KDH, Híd) rovására próbálják megnövelni, az nemcsak a jobboldali együttműködést nehezítheti meg, hanem nagyban megkönnyíti az eleve nyerésben lévő Smer dolgát is.
Ravasz Ábel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.