A kompromisszum becsülete

<p>A cikk írásának és az újság kézbesítésének időpontjában sem lehet még biztosan tudni, miként szavaznak a kormánykoalíció pártjai az eurómentőöv ügyében. A legvalószínűbb, hogy az SaS beadja a derekát, de nem zárható ki az sem, hogy egy váratlan háttéregyezség vagy a bizonytalansági tényezőt jelentő politikusok egyikének pillanatnyi elmezavara miatt sokadszorra is meglepődünk.</p>

A legszomorúbb, hogy a szavazás hiába jár sikerrel, a koalíció egysége továbbra is rendkívül ingatag marad. Miért kell állandóan a következő válságtól tartani?

Mára alig van olyan politikus a kormánykoalícióban, aki ne tagadná, hogy a négy párt – és a sok érdekcsoport – között az együttműködés vontatott és problémákkal teli. Az, hogy sok tárgyalásra van szükség az egyezségek megszületéséhez, még nem furcsa. A szokatlan jelenség az, hogy a kormánypártok a futószalagon zajló egyeztetések ellenére is képtelenek kompromisszumot kötni.

A megegyezésre és a tartós szabályok kialakítására való képtelenséget nem lehet csak egyetlen tényező „nyakába varrni”. Ugyanúgy felelős érte a problémákra gyakran késve és hibásan reagáló Iveta Radičová, mint az SDKÚ-n belüli pártharcok, a KDH és az SaS ideológiai különbségei, a Szabadság és Szolidaritás rövidlátó és csak látszólag szakmai politikai stratégiája, vagy Igor Matovič öncélú, népszerűség-hajhászó ámokfutása.

Mégis, az utóbbi két tényező a legaggasztóbb, mivel a többit viszonylag könnyen lehet orvosolni. Radičová egy esetleges kudarc esetén nem sokáig lesz a jobboldal vezető politikusa, távozása a vezető jobboldali párt hatalmi harcait is csillapítja, a kereszténydemokraták és a liberálisok között húzódó szakadék pedig sok esetben nem olyan mély, mint amilyennek tűnhet.

Ami az SaS-t illeti, Richard Sulíkéknak a keddi események után (történjék bármi is) mélyen el kell gondolkodniuk azon, hogyan tovább. A liberálisok a kompromisszumot következetesen elutasítva léptek fel az eurómentőöv kérdésében, de ezzel saját helyzetükön is csak rontottak, főleg annak fényében, hogy álláspontjukat az utóbbi napokban többször is látványosan átértékelték. Igor Matovičnak létező párt és mérhető preferenciák híján nem kell tartania a következményektől, amíg hivatalosan nem alakul meg mozgalma, nincs miben lemérni azt, hogy kudarcot vallott.

Ami az SaS és az Egyszerű Emberek igazi problémája, az mégsem a népszerűség-hajhászás, hanem a kompromisszumhoz való hozzáállás. Mivel a szlovákiai jobboldal megosztott, a pártok közötti együttműködés csak akkor működhet, ha az egyes szereplők képesek megtalálni a józan kompromisszum és a megalkuvás közötti határt.

Az Egyszerű Emberek ezt a problémát egyáltalán nem képes és nem is akarja felfogni, az SaS pedig saját preferenciáit féltve számol le az egyezségkötés lehetőségével. Ez hátulütőkkel is jár: az SaS saját kulcsfontosságú témáiban sem tud értelmes kompromisszumot kötni partnereivel. Így pedig tényleg nem lehet kormányozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?