A jobboldal arca

<p>Iveta Radičová eredetileg nem szeretett volna miniszterelnök lenni. Egyetemi oktató volt, különböző civil, szociális programok koordinátora. A második Dzurinda-kabinetben miniszteri főtanácsadóból lett miniszter, miután volt főnöke, Ľudovít Kaník otthagyta a minisztériumot. Akkor még mindig pártonkívüli szakemberként könyvelte el mindenki, így került fel az SDKÚ listájára is, a pártba csak 2006-ban lépett be.</p>

A 2009-es köztársaságielnök-választás során sokunk számára ő volt a remény. Hinni lehetett, hogy általa legyőzhető a baloldali populizmus. Ő volt az a politikus, akit a jobboldal büszkén kiállíthatott, akinek a nevéhez nem lehetett egyetlen botrányt sem kötni. Végre lett volna egy olyan államfőnk, akire igazán büszkék lehettünk volna.

Ám a dolgok máshogy alakultak. Ivan Gašparovič megverte Iveta Radičovát, de szinte biztos, hogy ennek köszönhetően tudott az ellenzék győzni 2010-ben. Ha nem Iveta Radičová áll az SDKÚ listájának élére, akkor a párt kevesebb szavazatot kap. Radičová az SDKÚ jobbik, emberibb, tisztább arcát képviselte. Az emberek miatta bocsátottak meg Dzurindáéknak. De ugyanígy vezethette volna bármelyik jobboldali pártot is. Lehetett volna akár az SaS vagy a Híd listavezetője.

Az elmúlt egy évben rettentő komoly munkát végzett. Úgy kellett először négy, most már talán hat vagy akár még több pártot egyben tartania, hogy közben a legtöbb helyen pont sajátjai, az SDKÚ-sok tesznek neki keresztbe. Elég csak a kassai adóhivatal ügyére gondolni, de minden hónapra akadna legalább egy ilyen.

Közben az összes jobboldali pártnak tisztában kellene lennie azzal, hogy az arcuk Iveta Radičová. Ő az, akiben a szavazók bíznak, aki utolérte Robert Ficót a népszerűségi listán. Kinek sikerült ez utoljára a jobboldalon? Az, hogy a miniszterelnök népszerűségét nem követi pártja népszerűsége, nem az ő hibája, hanem az SDKÚ többi vezetőjéé. Egyébként pedig az, hogy az SDKÚ most ott van, ahol, ugyanúgy főként neki köszönhető. Ezért a mai szavazáson minden kormánypárti képviselőnek azon kellene elgondolkodnia, hogy elsősorban mivel tartozik a miniszterelnöknek. Ha a félreszavazók meg vannak vásárolva, akkor már késő. Ám ha politikai, hatalmi játszmáról van szó, ami valószínűbb, akkor a politikai kavaróknak illene az orruknál tovább látniuk.

A legfőbb ügyész hivatala nem a legfontosabb poszt az országban, ezért nem kellene megbuknia egy kormánynak. De ebben a helyzetben már csak a bizalomról szól a történet. Arról, hogy beáll-e 76 képviselő a miniszterelnök mögé vagy sem. Ha igen, egy nagy levegővétel után folytathatják a közös munkát. Ha nem, akkor igaza van Radičovának, álljon fel, és hagyja ott az egész bandát. De ettől kezdve a koalíció nem ér szinte semmit. Addig a pár napig, míg szét nem esik.

Nagy András

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?