A gyorskajától megy el a potencia

Egy amerikai dokumentumfilm rendezője saját magát tekintette kísérleti nyúlnak és 30 napon keresztül kizárólag McDonald’s termékeket evett. Az egy hónap változásait meg is örökítette.

Azt tudtuk, hogy a gyorséttermek kövérré és beteggé tesznek. De most egy filmes azt találta ki, hogy saját magát nevezi ki filmje kísérleti alanyának és egy hónapon keresztül csak azt eszik és iszik, amit a McDonald’s-ban kap. A dokumentumfilmet (Super Size Me: A Film of Epic Portions) a Sundance Fesztiválon is bemutatták és a legjobb rendezés díját nyerte el.

Morgan Spurlock - a rendező - azt szerette volna tudni, miért ilyen kövérek az amerikaiak. A kísérlet egyszerű szabályok alapján épült fel: naponta háromszor látogatta meg a rendező a gyorséttermet. Legalább egyszer mindent meg kellett ennie és innia, ami az aznapi ajánlat volt, és nem szabadott visszautasítania, ha a kedves kiszolgáló felajánlja a Super Size menüt.

A kísérlet ideje alatt a Spurlock elutazott Houstonba, és kutatókat, orvosokat, tanárokat és politikusakat kérdezett a gyors éttermi ételekről. Az üzletág termékei évente 115 milliárd dollárt hoznak a konyhára, mialatt 300.000 halál okozója az elhízás és 117 milliárd dollárt fizetnek ki orvosi kezelésre.

Spurlock-nak 2002 hálaadásán jutott először eszébe, mikor túl sokat evett, és le kellett heverednie a kanapéra, és hallotta, hogy két lány beperelte a gyorséttermet, mert az étterem-hálózat miatt híztak el. A vállalat visszautasította az állítást, és kijelentették, hogy élelmiszertermékeik táplálóak és jó az emberi szervezetnek. 2002 júliusában Bush az elhízás ellen egészségmegtartó kezdeményezésbe fogott.

Amerikában a betegségellenőrző és megelőző központban - a túlsúlyos és kövér embereket figyelembe véve - járványról beszélnek. A lakosság több mint fele túlsúlyos, 44 millió amerikai kövér, 1991 óta 74 százalékos növekedésről beszélnek. A CDC szerint az amerikaiak 20 százaléka kövér. Az egészségügyi világszervezet szerint az elhízás minden korosztályt, társadalmi csoportot érint attól függetlenül, hogy fejlett, vagy fejletlen országról beszélünk. 1995-ben még csak 200 millió túlsúlyos ember élt a földön, 2000-re ez a szám már 300 millióra növekedett. Évente két és fél millió ember hal meg az elhízás következményeitől.

Ahogy már a cigaretta -, vagy számítógépipar ellen, most már a gyorséttermi hálózatok ellen is indítanak pert, mert nem adtak megfelelő információt a termékek fogyasztásának rizikójáról. Időközben a vállalatoknak - mint például a Kraftnak vagy a McDonald’s-nak - 15 millió dollár kártérítést kellett fizetni. Ezért már gondosabbak és kisebb kalóriatartalmú termékek is szerepelnek az ajánlatok között és az összetevőkről információkat közölnek.

Még akkor is, ha Spurlock dokumentumfilmje sikert hozott, nem biztos, hogy a filmes önkísérletét annyira elismerik, hisz a gyorséttermi láncokat - természetesen elsősorban a McDonald’s-et - rossz színben tűnteti fel. Spurlock-ot a kísérlet ideje alatt három orvos tartotta megfigyelés alatt. Egyik orvos sem számolt azzal, hogy a táplálkozásnak ilyen hatása van a testi állapotra. A kísérlet elkezdése után pár nappal a rendező fejfájást, depressziót tapasztalt, és nagyban csökkentette potenciáját a táplálék.

A kemény hónap után nyilvánvalóan a telített zsírok rohama miatt a mája változott a leginkább: "A májteszt volt a legsokkolóbb” - mondta dr Daryl Isaacs. Spurlock egy hónap alatt több mint 12 kilót szedett fel, koleszterinszintje 165-ről 230-ra ugrott.



Halat kínál csirke helyett a sült csirkékre szakosodott és szakirányát a nevében is jelölő Kentucky Fried Chicken (KFC) amerikai gyorsétterem-hálózat Vietnamban, ahol a madárinfluenza járványa már hat ember életét követelte.
Pornchai Thuratum, a Kentucky Fried Chicken (fried chicken=sült csirke) vietnami vezérigazgatója közölte kedden, hogy a Vietnamban működő nyolc KFC-étterem ideiglenesen halételekkel váltja fel kínálatában a sült csirkét, mert a járvány kitörése óta 30 százalékkal csökkent a forgalmuk. Február végétől azonban nagyobb mennyiségű csirkét importál a cég a járványtól nem sújtott országokból, és visszatér eredeti kínálatához - tette hozzá. (A KFC rendesen helyi baromfitenyészetekből szokta felvásárolni alapanyag-szükségletét.)
A KFC nem áll egyedül ezzel a menüváltoztatással, hiszen a vietnami nagyvárosok legtöbb elegáns éttermében már korábban lekerült a csirke az étlapokról.
Mintegy 5,4 millió háziszárnyassal lett kevesebb a járvány kitörésének december végi bejelentése óta az indokínai országban - ezek részben a betegségben pusztultak el, részben a járvány továbbterjedésének megelőzése végett foganatosított kényszervágásoknak estek áldozatul.


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?