Az Európa Tanács a kontinens legrégebbi, ma is működő nemzetközi politikai szervezete: 1949. május 5-én hozta létre tíz állam: Belgium, Franciaország, Luxemburg, Hollandia, Nagy-Britannia, ĺrország, Olaszország, Dánia, Norvégia és Svédország.
A földrész legrégebbi politikai szervezete
A szervezet két döntéshozó szerve a miniszteri bizottság és a parlamenti közgyűlés. Az első a tagállamok kormányait képviseli: rendszeresen tart ülést nagyköveti, s minden évben legalább kétszer külügyminiszteri szinten. A második szerv pedig a tagállamok parlamenti képviselőiből áll: minden ország meghatározott számú törvényhozót küldhet a testületbe, amely évente négyszer rendez egész hetes ülésszakot, s emellett a különböző bizottságai szinte folyamatosan üléseznek. Az Európa Tanács munkáját az 1800 alkalmazottból álló apparátus szervezi, amelynek élén a brit Terry Davis áll főtitkárként.
A strasbourgi székhelyű szervezet immár 56 éves történetének legfőbb eredménye a különböző nemzetközi egyezmények hálózata (ma már 196 van belőlük): ezeket mind az Európa Tanács égisze alatt dolgozták ki, s a kulturális együttműködéstől az adatvédelmen át egészen a szervezett bűnözés elleni küzdelemig az élet legkülönbözőbb területeit szabályozzák. Ezen dokumentumok között a legfontosabb kétségkívül az Emberi Jogok Európai Egyezménye, amelynek betartását az Emberi Jogok Európai Bírósága felügyeli.
Az Európa Tanács az idén 186 millió eurós költségvetésből gazdálkodik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.