A Fico-féle állandó

<p>Robert Ficónak a walesi NATO-csúcs után is feltették a szokásos kérdést, hogyan viszonyul ahhoz, hogy NATO-támaszpont létesüljön Szlovákiában. Azt válaszolta, nem jó, ha valaki geopolitikai konfliktusokba akar belerángatni kis államokat.&nbsp;</p>

Szerinte a NATO-tagságunkból még nem következik, hogy az ország területén „idegen katonák állomásozzanak”. Ha erre kényszerítenének bennünket, népszavazást hirdetne a kérdésben és inkább visszavonulna a politikából, de „sose engedné, hogy NATO-támaszpont létesüljön Szlovákiában”. Válaszai szépen összegzik, hogyan is viszonyul a Smer elnöke az észak-atlanti szövetséghez.

Először is Fico valótlan dolgokat vet a NATO szemére. Alapjaiban hamis az az állítás, hogy a NATO nyomást gyakorolna Szlovákiára egy NATO-bázis létrehozása érdekében. Tőlünk eltérően Lengyelország nagyon szeretne egy katonai bázist a területén, pofonegyszerű okokból. Lengyelország esetleges megtámadása közvetlenül a NATO-erők elleni támadás lenne. Tehát egy nálunk sokkal nagyobb és erősebb állam biztonsági garanciának tekintene egy területén levő NATO-támaszpontot. Csakhogy a lengyelek igyekezete eredménytelen volt, a NATO-csúcson a tagállamok a német állásponttal értettek egyet: be kell tartani az 1997-es NATO–Oroszország egyezményt, amely szerint az új, keleti tagállamok területén „nem szükséges” katonai támaszpontokat létrehozni.

Fico olyasmitől védi az országot, ami egyáltalán nem fenyegeti, mert a NATO még azokba az országokba sem tervez új támaszpontokat, amelyek egyenesen ezt követelik. Fico jól tudja ezt, ezért hajlandó akár politikai karrierje árán is megóvni bennünket egy bázistól.

A kormányfő továbbá azt a képet vázolja fel, hogy „az egyik nagy geopolitikai szereplő” nyomakodik az országba, de ő ezt „csak a testemen keresztül” felkiáltással megakadályozza. Bár a kép hamis, az egyik alapköve igaz. Fico „idegen, megszálló hadseregnek” tartja a NATO-erőket. Ez nem valamiféle nyelvbotlás, hanem Fico-féle konstans: a kormányfő előadja állandó számát.

Egy ideje már tartózkodik attól, hogy a Varsói Szerződéshez hasonlítsa a NATO-t, de egy lehetséges NATO-bázisról mindig ugyanúgy nyilatkozik. „Szlovákiának megvannak a történelmi tapasztalatai a megszállókkal, emlékezzünk csak 1968-ra… Elképzelhetetlennek tartom, hogy idegen hatalmak állomásozzanak a területünkön és támaszpontjaik legyenek itt.” Abszurd hasonlata alapján ha NATO-katonák jönnének a területünkre azért, hogy megvédjék az ország szabadságát és integritását, Fico megszálló erőknek tekintené őket, ugyanúgy, mint a szovjet katonákat, akik azért vonultak be, hogy megakadályozzák Csehszlovákia kilépését a keleti blokkból.

Ha Fico megkérdőjelezi, hogy a NATO Szlovákia biztonságának garantálója, akkor azt kérdőjelezi meg, hogy alkalmas-e magas politikai funkció betöltésére.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?