A sajtószabadság világnapján arra emlékezünk, hogy az amerikai kongresszus 1791-ben elfogadta az alkotmány első mellékletét, hogy semmilyen törvény nem korlátozhatja a szó és a média szabadságát. Ez a történelmi hivatkozás sajnos nagyon időszerű.
A demokrácia pillére a sajtó
A sajtószabadság világnapján arra emlékezünk, hogy az amerikai kongresszus 1791-ben elfogadta az alkotmány első mellékletét, hogy semmilyen törvény nem korlátozhatja a szó és a média szabadságát. Ez a történelmi hivatkozás sajnos nagyon időszerű. Szlovákia új sajtótörvényével kapcsolatban arra figyelmeztet, hogy a szlovák jogi norma érvényesítésekor más elvek érvényesültek, mint az alakuló demokráciában. Akkor nemcsak a sajtóról volt szó, hanem az állampolgárról a demokráciában. És a sajtót tartották – a pluralista társadalomban a mai napig tartják – kulcsfontosságú eszköznek, amellyel az állampolgár a hatalmat ellenőrizheti. A fejlett demokráciában rendkívül érzékenyen és körültekintően alkotják azokat a törvényeket, amelyek szűkít?hetik az újságírók és a sajtó terét. A médiának elvi küldetése van a közvélemény érdekében, több államban és nemzetközi szervezetben nagyobbra értékelik, mint más törvényeket, jogokat, érdekeket. Nálunk nem így viszonyulnak a sajtóhoz, amit az új sajtótörvény és a média, valamint az újságírók küldetésének leszűkített értelmezése is jelez. Ezért a szabad sajtó napja nálunk nagyon is időszerű.
A Szlovákiai Periodikus Sajtó Kiadóinak Szövetsége
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.