<p>Meg lehet-e járni Riót úgy, hogy az ember nem megy fel a Corcovado-hegyre? Nem. És meg lehet-e járni a Corcovado-hegyet úgy, hogy semmit sem látunk onnan? Igen.</p>
A Corcovado-hegyen
Az elhatározás gyorsan megszületik. A program lehetővé teszi, most vagy soha. Elindulunk a Corcovado-hegyre.
Az út hosszú. BRT-vel rajtolunk az olimpiai parktól. A BRT (Bus Rapid Transit) a riói tömegközlekedés alapja. Külön sávja van, amely betonszegéllyel különül el a többi sávtól, hogy még véletlenül se hajthassanak rá a fegyelmezetlen autósok. A BRT hasít, kapaszkodni kell.
Következik a négyes metró. Hivatalosan még nem adták át, de muszáj volt használatra bocsátani, mert összeomlana az olimpiai közlekedés. Ezt csak az akkreditált személyek és a jeggyel rendelkezők használhatják, így még nincs igazán fogalmunk a tömegről.
Bezzeg az egyes metrón! Ez már egy másik Rió, amelyik talán nem is tud az olimpiáról. Csak elvétve villannak fel az olimpiai parkból jól ismert egyenruhák.
A metró után buszra szállunk. Már lassan két órája utazunk, pedig minden csatlakozás azonnal jött! A buszon megszólal egy idősebb úr csehül: „A Corcovadóra mennek? Készüljenek fel a pokolra.”
Várjuk, hogy a nyolcadik megállónál leszálljunk – maga a buszsofőr mondta, hogy ott kell –, de a hetediken a sofőr mindenkit leparancsol. „Train, ticket, six o’clock, minibus, here!” Ezt valahogy úgy értelmezem, hogy a kisvasútra csak este hatos időpontra lehetne jegyet venni (délután két óra van), viszont felvisz minket a minibusz. Rögtön beterelnek, esélyünk sincs megtudni, valóban nincs-e jegy a fogaskerekű kisvasútra, vagy csak a sofőr intézett a havernak egy bizniszt.
Kanyarog a minibusz az esőerdőben.
Felérünk – valahová. Krisztus, a megváltó (ha felérünk, tényleg megváltás lesz) még mindig elég messze van. Újabb jegyet kell venni, 16:55 a legközelebbi időpont. Addig fakultatív program: séta az erdőben (majmócák a fákon!), séta a szuvenírboltban, séta a Tijuca Nemzeti Parkról szóló kiállításon. Végül is mindegyik érdekes, de a szívünk már felfelé húzna.
16:55-kor beállhatunk egy újabb sorba. Mögöttünk két norvég kézilabdabíró nő magyarázza két amerikai férfinak a hármaslépést meg a kétszer indulást. „A kézilabda sokkal élvezetesebb csapatsport, mint a kosárlabda. Nem is értem, Amerikában miért nem népszerű.” Ismerek valakit, aki évek óta ugyanezt kérdezi. De a válasz most sem derül ki, az amerikaiak csak hümmögnek.
Némi várakozás után ismét beülhetünk egy minibuszba. Haladunk felfelé. A levelek között itt-ott megcsillan az óceán.
És végre ott vagyunk, fent a Corcovado-hegyen, Krisztus lábánál. Lenyűgöző élményt vártam, de nem pontosan így. A szobor feje nem látszik, konkrétan egy felhőben vagyunk.
Hűvös szél fúj, egy pillanatra fellebben a köd Krisztus arca elől. Barátságos a tekintete. A tömeg tapsol.
Néhány másodpercre megpillantjuk Riót, a Maracana-stadion fényeit, a lóversenypályákat, a kajak-kenu versenyek helyszínét. Aztán már csak a köd kavarog a reflektorok fényében.
A sötétben már egyáltalán nem tudjuk kivenni a szobor körvonalait. Nem látszik, de tudjuk, hogy ott van. Őrzi Riót a ködfelhőben is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.