Már csak háromszor kell (lehet) kimenni, és itt a karácsony – ez az egyik legújabb cseh vicc, amely nem annyira vicces, de azt legalábbis mutatja, hogy a cseheket ebben a drámai helyzetben sem hagyja el a humoruk...
A bezártság fokozatai
A számítások szerint ugyanis a kijárási korlátozásnak Csehországban legalább az év végéig nem lesz vége. De nemcsak ott ilyen a helyzet, szinte az összes európai országban hasonló intézkedések léptek életbe a napokban. Van azonban két ország, amely teljesen más utat választott, ez pedig Szlovákia és Magyarország. Sokan bíztunk abban, hogy a koronavírus-járvány első hulláma idején bevezetett szorításokat legalább részben megússzuk, ősszel már enyhébb intézkedések lehetnek. Európa országainak többségében ez nem így történt, a kontinensen berobbant a járvány, a sok tízezres napi fertőzésszám láttán a politikusok újra a legegyszerűbb, ám legfájdalmasabb eszközhöz nyúltak, ez pedig a lehető legjobban korlátozni az emberek mozgását, hogy minél kevesebben minél kevesebbszer találkozzanak, és csak ha feltétlenül szükséges. Sőt, több helyen a randi sincs engedélyezve (nem egy lakásban élők találkozása tilos!).
De vannak európai országok, amelyek nem a teljes (vagy részleges) lezárásban, azaz a lockdownban hisznek. Szlovákia és Magyarország példáján megnézhetjük a különbségeket. Hozzánk képest Magyarországon szinte mindent szabad, itteni szemmel nézve alig vannak korlátozások. Csak az éjszakai szórakozóhelyeket zárták be, kevesebb néző ülhet a színházban, moziban, sportrendezvényeken, és most már ott is mindenhol kötelező a maszk, sőt, még a használatát is elkezdték ellenőrizni. De nyitva vannak az éttermek, az edzőtermek, a szállodák, kávézók, lehet menni focimeccsre – akár 15–20 ezres nézősereg is lehet –, sőt, a héten Budapesten még étteremhét fesztivált is tartanak. A magyar kormány mottója, hogy a gazdaságnak működnie kell, ezért nem tervez további komolyabb korlátozásokat – függetlenül attól, hogy már nem riasztó, hanem dermesztő a napi halálozás (tegnap átlépte a száz főt), és a kórházakból is egyre szörnyűbb hírek érkeznek a telítettségről, az áldatlan állapotokról. Elemzők szerint azért engedte el cinikusan a járványt a magyar kormány és működteti minden áron a gazdaságot, mert aki meghal, az úgysem szavaz senkire, de aki elveszíti az állását, az esetleg az ellenzékre.
Eközben Szlovákiában egyedülálló kísérlettel próbálkozik a kormány, amivel szintén azt szeretné elérni, hogy ne kelljen lezárni az országot, hogy a gazdaság működhessen, ne szűnjenek meg a munkahelyek. Az országos tesztelés fél országra szóló második fordulója előtt számunkra nem az volt a kérdés, hogy találkozhatunk-e ismerőseinkkel, szeretteinkkel, hanem hogy bemehetünk-e hétfőtől, és milyen papírral a Dunaszerdahelyi (vagy más, fertőzöttebb) járásba, és hol tudjuk elvégeztetni az ehhez szükséges második tesztet.
Ha sikerül az országos teszt, bő egy hét múlva vajon már újra szabadon mozoghatunk? Milyen korlátozások maradnak érvényben? Mindenesetre európai összehasonlításban az itteni korlátozások enyhébbek lesznek, a tesztelésnek (is) köszönhetően a napi fertőzésszám és az áldozatok száma remélhetőleg nem ugrik meg. Hogy a teljes lezárás, az országos teszt, vagy a minimális korlátozás jelenti-e a megoldást, még nem tudni. De bárhogy is sikerül a szlovákiai kísérlet, azt minden bizonnyal borítékolhatjuk, hogy karácsonykor a legtöbb európai ország nem oldja fel a szigort, ha másért nem, akkor azért, hogy a járvány elleni harc addigi eredményeit ne nullázzák le a családlátogatások, a nagy összejövetelek, felhőtlen ünneplések. Vagyis nemcsak a bevásárlást fogjuk online intézni, de az ünnepléshez szükség lesz internetes kapcsolatra és webkamerára. Különös karácsony vár ránk, és sok helyen addig már csak háromszor kell (lehet) kimenni…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.