300 millió szenvedő gyermek

Gyermekek milliói tűnnek el évente a környezetükből úgy, hogy eladják, cselédmunkára kényszerítik őket. Mások, mint például az utcagyerekek, ugyan szem előtt vannak, de nem részesülnek az alapvető szolgáltatásokból és az őket megillető védelemből – áll az ENSZ gyermekjóléttel foglalkozó intézményének (UNICEF) éves jelentésében.

Ann Veneman, az UNICEF főigazgatója a jelentésben hangsúlyozza: nem lehet tartós fejlődés, amíg szemet hunyunk afölött, hogy a gyerekek a legszegényebbek, a legsérülékenyebbek, a legkizsákmányoltabbak és őket éri leginkább erőszak. Az elmúlt években az UNICEF részletesen beszámolt arról, hogy a szegénység, az AIDS, a fegyveres konfliktusok miképpen teszik tönkre a gyermekkort. A gyermekek helyzetéről most 11. alkalommal kiadott átfogó jelentés azt részletezi, hogy a rossz kormányzás és más tényezők miképpen fosztják meg őket az erőszak és a kizsákmányolás elleni védelemtől, továbbá – egyre riasztóbb mértékben – az iskolába járás, valamint az egészségügy és más szükséges szolgáltatások igénybevételének lehetőségétől.

A jelentés szerint négy körülmény játszik közre abban, hogy a gyermekek eltűnnek és elfelejtődnek: az első eset, amikor nincs identitásuk, mert születésüket a hatóságok nem regisztrálják. ĺgy hivatalosan nem léteznek, és kiszorulnak az őket illető alapvető jogokból. Ez mintegy 50 millió gyermeket érint a világban.

A második eset, amikor szülői gondoskodás nélkül tengődnek. Több millió árva, utcagyermek és őrizetben tartott gyermek nő fel úgy, hogy nem ismeri a szülői szeretetet és gondoskodást. A fejlődő világban mintegy 143 millió gyermeknek – minden tizenharmadiknak – meghalt valamelyik szülője. Több tízmillió gyermek él az utcán, erőszaknak és kizsákmányolásnak kitéve. Egymillió gyermek él fegyintézetben, többségük kisebb vétségek miatt.

A harmadik esetben olyan gyermekekről van szó, akiket túl korán kényszerítenek felnőtt szerepre, így kimaradnak fejlődésük döntő szakaszai. Fegyveres konfliktusokban több százezer gyermeket kényszerítenek katonaságra, különböző hírvi-vői, őrzői feladatokra, szexrabszolgaságra. A világban mintegy 80 millió gyermeket kényszerítenek 18 éves kora előtt házasságba, többnyire a fejlődő világban.

A negyedik kategóriába a kizsákmányolt gyermekek tartoznak, akiket megakadályoznak abban, hogy iskolába járjanak és hozzájussanak az őket megillető társadalmi szolgáltatásokhoz. Világszerte 8,4 millió gyermeket kényszerítenek munkára, beleértve a prostitúciót. Közel kétmillió gyermek a szexkereskedelem miatt rendszeresen áldozata a szexuális és fizikai erőszaknak. Évente több millió gyermeket adnak el különböző nehéz és veszélyes munkák elvégzésére, beleértve a prostitúciót.

Az UNICEF szakértői szerint a világnak az eddiginél többet kell tennie. Egyrészt kutatni, ellenőrzi azokat az eseteket, amikor a gyermekeket erőszak éri, másrészt beszámolni róluk. Az egyes országok törvényeit összhangba kell hozni a gyermekekre vonatkozó nemzetközi kötelezettségekkel. Gyermekközpontú költségvetéseket kell elfogadni, és meg kell erősíteni a gyermekek jogait, valamint a velük foglalkozó kutatásokra szakosodott intézményeket. Számos országban meg kell szüntetni azokat az akadályokat, amelyek kizárják a gyermekeket az alapvető társadalmi szolgáltatások köréből, akárcsak azzal is, hogy születési anyakönyvet követelnek, például az iskolába járáshoz.

A jelentés konkrét ajánlásokat fogalmaz meg arról, hogy a civil társadalmak, kormányzatok, a magánszektor, az adományozók és a tömegtájékoztatási eszközök mit tehetnek a gyermekek érdekében.

Ann Veneman, az UNICEF főigazgatója a dokumentumban végezetül kiemeli: biztosítani kell a gyermekek védelmét, be kell számolni az őket ért kizsákmányolásról és erőszakról, valamint törvény elé kell citálni azokat, akik megsértik jogaikat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?