A cukorrépa állományokban korán megjelentek a cerkospórás levélragya és a fómás levélfoltosság tünetei, a betegségek lassú terjedése megkezdődött. Feltételezve a meleg, párás körülményeket a tenyészidőszak folytatásában, a terjedés gyorsulására kell számítani.
Védekezzünk a burgonyavész és az atkák ellen
Az eltelt időszak időjárása továbbra is segítette felszaporodásukat, s ezt csak a helyi záporok, heves esők szakították meg. A védekezések már július második felétől szükségessé váltak, ugyanakkor a szárnyas egyedek augusztus első felében migrálnak más tápnövényre, tehát a védekezési döntést alapos felvételezés kell, hogy megelőzze. A bagolylepkék első nemzedéke a szokásos egyedszámmal jelentkezett, jellemzően a káposzta bagolylepke aránya volt magas a tömegben. A kimondottan magas hőmérséklet, párásság hatására a mediterrán térségből vándorló lepkék csatlakoznak a honi kártevőkhöz, s együttesen már komoly kártétellel fenyegetnek. Július végére tehető, bár elhúzódó a rajzáscsúcs, s ebből következően augusztus elején várható a lárvák megjelenése. A felszaporodás tendenciája azt vetíti előre, hogy a védekezésekre szükség lesz.
A burgonya táblákban a burgonyabogarak jelenléte mérsékelt, az első nemzedék lassan, vontatottan, nagy fenológiai különbségekkel fejlődött. Ennek megfelelően minden fejlődési alakot lehet találni a növényeken. A június végi csapadékos ciklus során bekövetkezett a Phytophtora infestans fertőzése. A betegség első tünetei július első felében megjelentek, de, köszönhetően a termelői védekezéseknek és a meleg, száraz időjárásnak, hamar be is száradtak és a burgonyavész nem terjedt tovább. Csak mély fekvésű területeken, illetve házi kertekben terjed. A kórokozó ott van az állományokban, tehát kedvező körülmények között berobbanhat, ezért figyeljünk az esőkre (még ha helyi is), és időben védekezzünk. A jelenlegi időjárásban megelőző jellegű a védekezés, itt használhatjuk a kontakt rézkészítmények egész sorát, valamint ditiokarbamátokat vagy ftálimid származékokat. A lombozat öregedésével, a meleg időjárásban megjelent az alternáriás levélfoltosság. Az előrejelzések szerint a kór terjedésére kell számítani.
A fólia alatti paradicsomtermesztésben a kladospóriumos levélfoltosság okoz komoly gondot. Ellene elsősorban a páratartalom csökkentésével tudunk védekezni, illetve a ditiokarbamát tartalmú készítmények használhatók.
A fűszerpaprikánál az alternáriás betegség 5%-os, melegben, a növény öregedésével terjedése várható. A baktériumos levélfoltosság jelei is mutatkoznak, a betegség terjedéséhez csapadékos, nedves viszonyok kellenek, reméljük egyelőre nem fenyeget újabb fertőzése. Az atkák viszont jelentősen terjednek, s figyelembe véve a számukra kedvező körülményeket, a védekezéseket haladéktalanul meg kell kezdeni.
A szerző növényvédelmi szakértő
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.