Végre! Idén újra gondtalanul nyaralhatunk. De mennyiért?

Idén a törökországi nyaralások tűnnek a legolcsóbbnak, már 500 euró alatt találunk ajánlatot, ötcsillagos hotelben, ultra all inclusive ellátással, ami még a járvány előtt is rendkívül kedvező ár lett volna

Közeleg a nyár, így a legtöbben már tervezzük, hova utazunk a meleg hónapokban, hol pihenjük ki magunkat. Vannak, akik az aktív utazást részesítik előnyben, mások inkább a semmittevős tengerparti nyaralást preferálják, lehetőleg all inclusive ellátással, míg mások (gyógy)fürdőben, wellnesshotelben töltődnek fel testileg-lelkileg. Bármelyiket is választjuk, egyetlen cél lebegjen a szemünk előtt: a gondtalan pihenés élménye. Megnézzük, milyen lehetőségek közül választhatunk az idei szezonban.

Az akciós (all inclusive) tengerparti nyaralások, repülőjegyek árai a cikk végén lévő táblázatban.

Nyári utazások

Nyáron sokan egyéni szervezésben indulnak útnak, valamelyik közeli vagy akár távolabbi nagyvárosba, régióba, hogy felfedezzék a hely szépségeit. Aki az utazási irodát preferálja, az is jól jár – néhány országba sokkal olcsóbb ez a megoldás, mint ha egyénileg szerveznénk –, elég befizetni és várni az utazás napját. Az egyéni utazás is jó választás lehet, de ebben az esetben időt kell szánnunk a szervezésre, és nem árt, ha jártasak vagyunk abban, melyik hotelt érdemes választani, illetve hogyan találhatjuk meg a legkedvezőbb repülőjegyet (ehhez sokszor szerencse is kell).

Tengerparti nyaralás irodával

Megnéztük, milyen áron kínálják a nyári utazásokat az irodák, melyik a legolcsóbb célállomás. Ha a táblázatra pillantunk, látható, hogy idén a törökországi nyaralások tűnnek a legolcsóbbnak, már 500 euró alatt találunk ajánlatot, ötcsillagos hotelben, ultra all inclusive ellátással, ami még a járvány előtt is rendkívül kedvező ár lett volna. Tunézia és Bulgária is az olcsóbb desztinációk között van, ide is 500 euró körüli áron tudunk foglalni egy egyhetes tengerparti nyaralást. Ha azonban Egyiptomba mennénk, akkor picit többe kerül a csomagár, de még így is kedvezőnek mondható. Spanyolország és Görögország is kínál jó árakat, 6-700 eurós áron már ezen európai célállomásokra is foglalhatunk nyaralást, all inclusive ellátással.

Egyéni szervezésben

Sok olyan célállomás is van, ahová a turisták jellemzően egyénileg szervezik a tengerparti nyaralást, lefoglalják a szállást, a repülőjegyet (vagy autóval indulnak útnak), és már mehetnek is. Ennek is megvan az előnye, egyes országokba ez a jobb és olcsóbb megoldás – ilyen például Horvátország, Olaszország, de sok görög és spanyol sziget, tengerparti desztináció is. Akkor és oda utazunk, amikor csak akarunk, az egyetlen bökkenő az árak alakulása lehet – a nyári főszezonban a tengerparti városok repülőtereire sokszor drágák a repülőjegyek, és a szállásért is többet kérhetnek. Megtehetik, a tavalyi tapasztalatok szerint ugyanis az utazni vágyók lényegesen többet is hajlandók fizetni, mint a járvány előtt, így sok helyen már most kitehetik a megtelt táblát. Ha ilyen, egyéni szervezésű utazást tervezünk, érdemes mielőbb foglalni, mert nyárra fogynak a helyek, és akciós jegyekre nem nagyon számíthatunk ebben az időszakban.

Wellness, fürdés

Ezt a legkönnyebb megszervezni, a legjobb megoldás, ha magyarországi, szlovákiai vagy ausztriai szállodát, fürdőt választunk. Egy ilyen kirándulást akár több alkalommal is bevállalhatunk, hiszen ezek mind autós távolságra vannak, és az árak is kedvezőek. Ezt a fajta pihenési formát akár a tengerparti nyaralás mellé is megszervezhetjük, hiszen így lesz tökéletes a pihenés és a feltöltődés.

Repülőjegyek

A repülőjegyárak alakulását is megnéztük, hogy milyenek a nyári-őszi időszakra a legkedvezőbb árak, és látható, hogy a járvány előtti szintnél többért kínálják a légitársaságok a helyeket a gépek fedélzetén, igaz, még mindig megfizethető áron. Választhatunk európai célállomást, tengerparti desztinációt vagy akár távolabbi helyet is. Európa átlagosan 40–100 euró között foglalható, míg Amerikába 440 euróért repülhetünk, Ázsia felé pedig 500 eurótól kezdődnek az árak.

Kockázatos fapados

Fontos megjegyezni, hogy ha valaki egyéni utazást szervez, jellemzően fapados légitársasággal, akkor érdemes azt is nézni, hogy hetente milyen gyakran vannak járatok az adott helyre. Mert előfordulhat, hogy csak heti egy vagy két járatpár van, ami egy esetleges törlésnél tönkreteheti a nyaralást (vagy kinn ragad még pár napot, vagy el sem tud utazni). Ilyen esetre mindig jó, ha van egy B terv, mert mi történik akkor, ha mégis beüt a baj…

Káosz a reptereken

A nyaralást idén is a tavalyihoz hasonló káosz zavarhatja meg, szakértők szerint nagyon sok lehet a hosszú késés, de járattörlések is előfordulhatnak – ennek oka, hogy számos repülőtér továbbra is munkaerőhiánnyal küzd, de az is, hogy a szakszervezetek ebben az évben megannyi sztrájkot szerveztek már (legutóbb például épp most hétfőn szünetelt a berlini repülőtér, az összes aznapi járatot törölni kellett), és a nyári főszezonban újabb munkabeszüntetések várhatók (ilyenkor a magas forgalom miatt nagyobb nyomást tudnak gyakorolni a vezetésre, hogy teljesüljenek a követelések).

Fontos azonban tudni, hogy járattörléskor, hosszú késéseknél a légitársaság köteles gondoskodni az utasokról, megtéríteni a felmerülő költségeket, és adott esetben kártérítésre is jogosult lehet (ez 250, 400 vagy 600 euró lehet, a távolság függvényében). Mindegy, hogy menetrend szerinti vagy chartergépjáratról van szó, az uniós 261/2004 EK-es, légi utasok jogairól szóló rendelet egyaránt védi az utasokat. Ha ilyen eset fordul elő, mindig keresse fel a légitársaságot, törlés esetén kérjen átfoglalást, és a felmerülő kiadásokról (ha nem kap kupont ingyenes étkezésre) gyűjtse össze a számlákat, és azt később kérje vissza a légitársaságtól. Kártérítést csak akkor kaphat, ha a jelentős késést (európai utak esetén legalább három óra), a járattörlést nem rendkívüli körülmény indokolta. Ilyennek számít az időjárás (vihar, köd stb.), a sztrájk is – de csak akkor, ha nem a légitársaság alkalmazottai (hanem például a reptéri személyzet vagy éppen a légi irányítók) szüneteltetik a munkát. Ha a légitársaság az indulást megelőző 14. napig értesíti az utast a törlésről, akkor nem terheli kártérítési kötelezettség.

Bárhogy is alakul, mindegy, hogy városlátogatásra, tengerparti nyaralásra vagy wellnesspihenésre indulunk, a lényeg, hogy élvezzük a szabadságot, hiszen ha minden jól megy, ez lesz az első év 2019 után, amikor ismét korlátozások nélkül, szabadon utazhatunk. Már tudjuk, ez nagy kincs…

*
*
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?