<p>Nyáron a vizet kedvelők inkább a tengerpartokat keresik fel, ha nyaralásról van szó, azonban sokan az egyszerű pihenés helyett az aktív kikapcsolódást választják inkább. Az úszást, búvárkodást, vitorlázást, szörfözést, evezést a tengereken is ki lehet próbálni, van azonban a vízi sportoknak egyéb, inkább merészséget, vagányságot igénylő fajtája is: a vad-vízi evezés, vagyis a rafting – írja a travelline utazási</p>
Vad tájakon, vad vizeken
FELDOLGOZÁS
A megszállottak valószínűleg tudják, merre vannak a legjobb pályák, akik azonban idén szeretnének belekóstolni ebbe a sportba, azoknak egy-két tippet, ötletet adunk, merre lehet elindulni, milyen felszerelések szükségesek a raftinghoz, és hol érdemes kipróbálni, vagy profi szinten űzni ezt a különleges sportot. Horvátország elsősorban nem erről az oldaláról ismert, pedig minden lehetőség adott itt a rafting kultuszához: bő vizű, sebes hegyi folyók, jó idő, csodálatos környezet.
A rafting alapja a könnyű, felfújható gumicsónak, amit még az amerikai hadsereg számára fejlesztettek ki. A gumicsónak ellenáll a sziklák éleinek, könnyű és szívós, nem törik össze, ha kőnek ütközik. Ha egyszer elindult a hajó, nincs megállás. Akkor sem, ha valaki kiesett a csónakból, nem lehet érte visszafordulni, megvárni, amíg valahogy visszamászik a csónakba. Itt a víz az úr és a túra végére csak az erősek maradnak talpon, pontosabban a csónakban.
Csónakot és megfelelő ruházatot, védőfelszerelést a legtöbb esetben a túra szervezői biztosítanak. Tőlük kapnak hasznos és betartandó utasításokat a jelentkezők arra vonatkozóan, mit kell tenni a túra során, miként kell viselkedni a csónakban. A nagyobb csónakokban az utasokkal együtt evez a vezető is, míg a kisebb csónakok esetében külön utazik, és a többieket saját csónakjából próbálja tanácsaival buzdítani és lelkesíteni.
Dobra folyó, Karlovac
A folyó elsősorban tiszta vízéről ismert. Erdős kanyonjai felejthetetlen élményt nyújtanak. A gyors folyású szakaszokat enyhe lejtős részek követik és néhány erős kanyartól eltekintve nyugodt a folyó, melyben meg is lehet mártózni. 10-12 személyes rafthajóval nagyjából 17 kilométeres túrát ajánlanak a kihívást kedvelőknek, ezt a távot 3-4 óra alatt lehet teljesíteni. A veszélyesebb, nagy hullámos részen már az evezés elején túljutunk, így bőven marad idő a sokkhatást kiheverni és a természet szépségeiben gyönyörködni. Érdemes a tervezett túra előtt érdeklődni, kellően bővizű-e a folyó, mert akkor lesz a lesiklás az igazi.
Mreznica
A 64 kilométer hosszú folyót 93 kisebb-nagyobb vízesés teszi izgalmassá. Felső része sajnos csak júniusig hajózható, amíg a hegyekben elolvad a hó, hiszen a folyó abból táplálkozik. Primislje falunál indulnak a túrák, nyáron azonban lejjebb kell ereszkedni. Az alsóbb szakaszokon vízhozamban már nem lesz hiány, hiszen a Mreznica négy folyó vizét gyűjti össze. Ez a rész már családok számára is biztonságos vad-vízi túrákat kínál. A nagyobb vízeséseken persze nem evezni kell, hanem ugrálni, ami igen nagy elszántságot és bátorságot kíván. A nagyobb vízesések alatt a víz erejének köszönhetően barlangok alakultak ki, amelyekbe be lehet menni csónakkal is és fantasztikus élményt nyújtanak csakúgy, mint a folyóra épített sok kis vízimalom.
Omis, Cetina folyó
A 105 kilométer hosszú, közel 400 méteres esésű folyó az Adriai-tengerbe ömlik. Kicsi, 2-3 személyes hajókkal lehet útnak indulni a sok kisebb-nagyobb vízesés felfedezésére. A folyó felső szakasza aránylag nyugodt, itt van idő megszokni a csónakot és az evezést. Amikor kellően ellazultunk és már élvezni kezdjük az utazást, akkor kezdődnek az izgalmak. A 9 kilométeres, 3-4 órás túrák délelőtt és délután kezdődnek. Végig lenyűgöző látványban lehet részünk: 180 méter magas sziklacsúcsok között halad a folyó sziklafalba vájt medrében, tavak és vízesések tarkítják az utat.
A kevesebb izgalomra vágyóknak enyhébb túrákat is ajánlanak a kísérők, nagyobb raftinghajóban, Zadvarja falutól a Kraljevac vízerőműig. Ezt a túrát fürdőruhában és sportcipőben is lehet teljesíteni. (tl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.