Sorra állnak le az európai légitársaságok

A koronavírus okozta válság miatt egyre több légitársaság döntött úgy, hogy ideiglenesen leállítja járatait

Ahogy az várható volt, sorra állnak le a légitársaságok. Közben a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) szerint, ha a kormányok nem támogatják a bajba jutott cégeket, akkor a légitársaságok jelentős része májusra csődbe mehet, és ez jelentős elbocsájtási hullámot indíthat el a gazdaság minden területén.

A koronavírus okozta válság miatt egyre több légitársaság döntött úgy, hogy ideiglenesen leállítja járatait. A sort a lengyel LOT kezdte, amely először csak a nemzetközi, majd a belföldi járatokat is felfüggesztette, hasonlóan döntött az Austrian Airlines, amelygépeiegyelőremárcius28- ig biztosan nem repülnek (ahogy az osztrák légitársaság, úgy várhatóan a többi is meghosszabbítja majd ezt az időt). De ezzel még nincs vége a légitársaságok leállásának, a felfüggesztés mellett döntött még a Transavia, cseh Smartwings és a ČSA, az SAS Scandinavian Airlines, a Lauda, az Air Baltic, a Brussels Airlines és az Emirates (amely a Budapest-Dubaj útvonalon bő két hónapos szünetet jelentett be, május végéig). A sor várhatóan tovább folytatódik, gyakorlatilag már csak néhány nagyobb légitársaság repül, a KLM és az Air France is bejelentette, hogy 70–90 százalékos kapacitáscsökkentést vezet be, a Ryanair is jelezte, hogy néhány napon belül jelentős kapacitáscsökkenés következhet, de azt sem lehet kizárni, hogy teljes mértékben földön maradnak az ír fapados gépei.

Közben a IATA azt kéri a világ kormányaitól, hogy segítsék a bajba került légitársaságokat, mivel e nélkül májusra a fuvarozók jelentős része csődbe mehet, ami elbocsájtási hullámot indíthat a gazdaság minden ágazatában. Alexandre de Juniac, a szervezet elnök-vezérigazgatója egy újságíróknak tartott videókonferencián elmondta, hogy az anyagi támogatáson, a hitelfelvételi lehetőségek biztosításán túl számos intézkedés segítheti a légitársaságokat, köztük a repülőtéri és átrepülési díjak csökkentése. Juniac szerint a rendkívüli helyzetre való tekintetettel fel kellene függeszteni a légi utasok jogairól szóló, 261-es irányelv alkalmazását, vagy legalább enyhíteni kellene azon, hiszen az a légitársaságokra jelentős terhet ró, és a szerint sokszor akkor is kártérítést kellene fizetni az utasoknak, ha a koronavírus okozta utasszámcsökkenés miatt kell törölni a járatot. A túlélésért küzdő légitársaságok számára ez az irányelv a mai helyzetben túl szigorú – mondta Juniac.

Közben a légitársaságok folyamatosan jelentik be, hogy azok az utasok, akiknek még van érvényes jegyük a következő időszakra, azt díjmentesen átfoglalhatják egy későbbi időpontra, vagy ha egyelőre nem tudnak dönteni, akkor a befizetett összegről (vagy annál egy kicsit nagyobb összegről) utazási utalványt kérhetnek, ezt a keretet egy későbbi repülőjegy-vásárlásnál lehet felhasználni (a beváltási és utazási időszak légitársaságonként eltérő lehet).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?