<p>Június 15-től a hazai árakon tudunk telefonálni az unió országaiban. Ugyanez igaz, ha a mobilinternetet használjuk. De mi van akkor, ha olyan országba utazunk, amely nem tagja az uniónak? Vagy ha a hazai csomagban nincs jelentős mennyiségű adatkeret, de a nyaraláson sem szeretnénk mobilinternet nélkül maradni?</p>
Olcsó mobilinternet a nyaraláson
Június 15-től a hazai árakon tudunk telefonálni az unió országaiban. Ugyanez igaz, ha a mobilinternetet használjuk. De mi van akkor, ha olyan országba utazunk, amely nem tagja az uniónak? Vagy ha a hazai csomagban nincs jelentős mennyiségű adatkeret, de a nyaraláson sem szeretnénk mobilinternet nélkül maradni?
Svájc – a buktató.
Amire mindenképpen figyelni kell, hogy az ingyenes roaming nem érvényes Svájcban, és a szolgáltatók tarifái nem éppen a legolcsóbbak. Az egy percnyi kimenő hívás ára megközelítheti a két eurót, a hívásfogadás ára 1 euró is lehet, a legmagasabb az adatforgalom költsége, amely akár 9 euró is lehet egy megabájtért! Azaz ha véletlenül 10 MB-os adatforgalmat bonyolít le, akkor ez 90 eurójába is kerülhet.
Ha nem is Svájcban tartózkodik, de közel a határhoz – például Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban – akkor a telefon egy svájci hálózatra is jelentkezhet, így akkor is a magasabb díjat számolja fel a szolgáltató, ha nem is Svájcban van. Erre mindenképpen érdemes ügyelni, ha lehet, akkor kikapcsolni az automatikus hálózatválasztás funkciót, és inkább kézzel beállítani a megfelelő szolgáltatót az uniós országban.
SIM-csomagok turistáknak
Ha olyan népszerű nyaralóhelyre utazik, mint például Törökország, Egyiptom, Tunézia, vagy más, nem uniós ország, akkor érdemesebb vásárolni egy SIM-kártyát a helyi szolgáltatótól, ehhez szükség lesz egy kártyafüggetlen okostelefonra is. Ha ez megvan, akkor nem kell mást tenni, mint behelyezni a SIM-kártyát, megosztani a netet, és máris, szinte korlátlanul szörfölhet az interneten. Ez a megoldás akkor is jó lehet, ha kisebb az adatkeret, ám többet szeretne netezni külföldön, így nem kell extra díjat fizetni a hazai szolgáltatónak. Görögországban például a 3GB-nyi net 18 euróba kerül a helyi Cosmote szolgáltatónál, Horvátországban 2 GB 11 euróért kapható (Telekom), Bulgáriában 3 GB-ért 5,10 eurót kérnek, Olaszországban 10 euróba kerül 4GB-os adatcsomag
(Tim), Spanyolországban pedig 15 eurót kérnek 2 GB-ért. Ahogy az árakból is látható, óriási az árkülönbség, ám ezek még mindig olcsóbbak, mint ha a hazai csomagon felül, felárral (9,20 euró/1GB) interneteznénk. A nem uniós országokban még olcsóbb a helyi internet, Tunéziában a Ooredoo szolgáltató a 2,25 GB-os csomagot 3,65 euróért kínálja, Törökországban a Turkcell Hazir kart nevű csomagja 2 GB-ot ad, 6,36 euróért, a legolcsóbb internet pedig Egyiptomban van, 3,5 GB-ért nem egész 3 eurót kér a helyi Vodafone szolgáltató. Megoldás lehet még az is, ha előfizet valamilyen roamingcsomagra, a hazai szolgáltató kínálatából, ezek olcsóbb hívásokat/adatkertet biztosítanak, sőt, némelyikhez még utasbiztosítást is ad ajándékba a szolgáltató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.