Csak akkor számíthatunk a költségek megtérítésére, ha kiutazunk, hazaút esetén nem
Mit tegyünk, ha elveszik, megsérül a poggyász?
Egy megsérült vagy még inkább egy meg sem érkező poggyász napokra tönkreteheti a nyaralást. Kellemetlenségeket okoz, váratlan kiadásokkal jár (amit elvileg később a légitársaság megtérít a pórult járt utasnak). De mi a teendő, ha gond van a poggyásszal, mire figyeljünk, hogy minimalizáljuk a bajt, és milyen jogai vannak az utasnak?
Két eset lehetséges, az egyik egy sérült poggyász – ez a jobbik eset, mivel, ha még használható, akkor elég odahaza megjavíttatni, ha pedig teljesen tönkrement, akkor a nyaralás helyszínén vehetünk egy újat, amelynek árát visszakérhetjük a légitársaságtól, vagy a biztosítótól. Néhány légitársaság megoldja az utas helyett a poggyászcserét, ezt minden esetben meg kell kérdezni. Ha sérülten érkezik a poggyász, akkor mindenképpen – még mielőtt elhagyjuk a csomagkiadó helyiséget – vetessünk fel egy jegyzőkönyvet, kérjük el a telefonszámot, és figyeljünk arra, hogy a kapott dokumentumon minden jól látható legyen.
Nagyobb a baj, ha nem érkezik meg a csomag. Az esetek nagy részében hosszabb-rövidebb várakozás után előkerül a poggyász, ám addig az utas tiszta öltözet nélkül marad. Éppen ezért a fedélzeti bőröndbe mindig csomagoljunk egy napra való váltóruhát – inkább készüljünk fel az esetleges késésre, mint hogy a célállomáson azzal teljen az első nap, hogy elinduljunk egy beszerzőkörútra. Ez esetben is előbb vetessük fel a jegyzőkönyvet – a lost and found pultnál lehet ezt megtenni, a csomagkiadó szalagoknál találjuk ezeket –, és kérjük el a másolatot. A jegyzőkönyvnek van egy száma, és a legtöbb légitársaság online is lehetővé teszi, hogy e szám alapján folyamatosan figyelni tudjuk, merre jár a bőrönd, mikorra várható a kézbesítés. Ha késve érkezik a csomag, akkor a legtöbb fuvarozó ingyenesen kiszállítja azt a kért címre, de előfordulhat, hogy a reptérre kell érte mennie az utasnak.
Ha hosszú ideig nem érkezik meg a poggyász, akkor az utasnak joga van arra, hogy – életszerű mértékben – ruházati, tisztálkodási cikkeket vásároljon magának. Ezeket a számlákat mindenképpen érdemes megőrizni, mivel később ez alapján kérhetjük a légitársaságtól, hogy térítse meg az extra kiadásokat. Ugyanez igaz a biztosítókra is – a csomag késése esetén ez a csatorna is járható út, de mindenképpen jelezzük a biztosító felé, hogy mi történt, és kérdezzük meg, milyen összegben lehet vásárolni. Jellemzően napi fix díj van, ami nem azt jelenti, hogy annyit utalnak az utasnak, hanem hogy legfeljebb addig az összeghatárig térítik meg a kiadásokat. A légitársaságoknál inkább bevett szokás van – napi 70–100 euró, de ha hosszabb ideig nem érkezik meg a csomag, akkor ez az összeg magasabb is lehet. Ha ilyen eset történik, akkor azért ne vásároljunk luxuscikkeket, mert azt sem a légitársaság, sem pedig a biztosító nem fogja megtéríteni. És a lényeg: egynapnyi váltóruha mindig legyen a kézipoggyászban, mivel a legtöbb csomag, ha késik is, legkésőbb másnapra megérkezik. Fontos: a légitársaságok és a biztosító is csak akkor téríti meg a ruházati, tisztálkodási cikkek vásárlását igazoló számlákat, ha külföldön vagyunk, hazaút esetén nem, ez esetben 0 költési lehetőség van, hiszen életszerűtlen, hogy odahaza nincs váltóruha…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.