ĺgéretek és mulasztások

Oroszország, Kanada és Kína is megígérte, hogy ratifikálja a kiotói jegyzőkönyvet. Némi remény mutatkozik tehát, hogy érezhetően csökkenhet a károsanyag-kibocsájtás. Elemzők azonban arra is rámutattak, hogy főleg Moszkva és Peking esetében nehéz lesz az egyezmény megtartásának ellenőrzése.

Oroszország, Kanada és Kína is megígérte, hogy ratifikálja a kiotói jegyzőkönyvet. Némi remény mutatkozik tehát, hogy érezhetően csökkenhet a károsanyag-kibocsájtás. Elemzők azonban arra is rámutattak, hogy főleg Moszkva és Peking esetében nehéz lesz az egyezmény megtartásának ellenőrzése.

Az eddig hűvös viszonyban levő Izrael és Jordánia mindenki meglepetésére megegyezett a Holt-tenger „újjáélesztéséről”. A tavat már húsz éve az eltűnés fenyegeti, ebben mellesleg a légköri felmelegedés is közrejátszik. Johannesburgban kapott először szélesebb nyilvánosságot az az elképzelés, hogy az említett országok összesen 800 millió dollár értékű beruházással csővezetéket épít, amely segítségével vizet pumpálnának a Vörös-tengerből a világ legmélyebben fekvő és hihetetlen sótartalmú tavába.

Nem sikerült egyetértésre jutni a környezetkímélő, úgynevezett megújuló energiaforrások ügyében. Ha a világ népességének növekedése nem lassul, harminc év múlva minden ötödik ember elektromos áram nélkül kénytelen majd élni. Jelenleg 1,6 milliárd ember nem jut áramhoz. A Nemzetközi Energia Hivatal állítása szerint 2600 milliárd (!) dollárra lenne szükség a következő harminc évben a probléma kezeléséhez.

Az Egyesült Államok továbbra is ellenzi, hogy a gazdag államok növeljék a szegény országok támogatását.

Ugyancsak az amerikai delegáció ellenezte azt a javaslatot, hogy a multinacionális vállalatok működését nemzetközi ellenőrzés alá vonják. A globalizáció hatásairól megoszlanak a vélemények. Néhány világcég csődje azonban arra mutatott rá a közelmúltban, hogy egyetlen rossz döntés miatt emberek tízezrei maradhatnak munka nélkül.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hoyg 2050-re a világ lakosságának mintegy kétharmada városokban lakik majd; sok megaváros lesz Afrikában és Ázsiában. Ugrásszerűen megnövekszik ezzel kapcsolatban az igény az energia, az ivóvíz, a lakások, az oktatás és általában az infrastruktúra iránt. Kérdéses, hogy nemzetközi összefogás nélkül egy gyorsan átalakulni kényszerülő társadalom hogyan birkózik majd meg ezekkel a problémákkal. Johannesburg, sok más kérdéshez hasonlóan, erre sem adott választ. (szge)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?