A Bajnokok Ligája-kiesés és a Király-kupa után csak a bajnokság maradt a Realnak - ott viszont nyerő helyzetben van a Barcelona
Triplázás helyett botrány és kudarc – kisiklott a Real Madrid szezonja

Talán még sohasem látott olyan botrányt a spanyol labdarúgás, mint ami beárnyékolta az idei Király-kupa döntőjét. A hónapok óta a játékvezetőket támadó Real Madrid a sajtó szerint azt is fontolóra vette, hogy nem áll ki a fináléra, végül játszott egy egész jó meccset, amelyen hosszabbításban 3–2-re kikapott. Aztán a pályán olyan botrány robbant ki, amely három piros lapot eredményezett. A Real, amely év elején még extra, háromtrófeás szezonról beszélt, lehet, hogy semmit sem nyer idén.
De kezdjük magával a mérkőzéssel, amely nagy csatát, hosszabbítást, öt gólt és Barcelona-győzelmet hozott. A sevillai csata 28. percében a Barcelona szerezte meg a vezetést, Lamine Yamal készített elő Pedrinek, aki 20 méterről bombagólt lőtt (1–0). A Real feltámadásához kellett egy csere, a félidőben érkezett Kylian Mbappé, aki a 70. percben kiharcolt egy szabadrúgást, és 20 méterről kapufás góllal egyenlített (1–1). Sőt, hét perccel később Aurélien Tchouaméni egy szöglet utáni fejessel már a madridiaknak szerzett vezetést (1–2). A katalánok a 84. percben egalizáltak, Ferran Torres használta ki, hogy Thibaut Courtois, a Real kapusa rossz ütemben lépett ki (2–2).
Jöhetett a hosszabbítás, amelynek végén, a 116. percben Luka Modric a saját tizenhatosa előtt eladta a labdát, Jules Koundé pedig kilőtte a jobb alsót, lezárva ezzel az összecsapást (3–2). Az FC Barcelona fennállása során a 32. alkalommal hódította el a Király-kupát.
A meccs végén aztán jött a botrány, a már lecserélt Rüdiger a kispadnál lévő hűtőtáskából előkapott jégdarabokkal megpróbálta eltalálni a játékvezetőt, amiért a kiállítás sorsára jutott, mire a német válogatott védő teljesen megvadult, alig bírták lefogni. A kaotikus jelenetek közepette Lucas Vázquez, majd Jude Bellingham is emberkedett a bírónál, ők ugyancsak megkapták a jogos piros lapot.
Az egy órával későbbi sajtótájékoztatón a madridiak vezetőedzője, Carlo Ancelotti csapata lenyűgöző teljesítményét elemezte:
„Fáj, de nem tehetek szemrehányást a játékosaimnak”
– mondta. Amikor konkrétan Rüdiger viselkedéséről és a játékvezető teljesítményéről kérdezték, az olasz diplomatikusan kitért a kérdések elől. „Nem akarok a bíróról beszélni” – jelentette ki.
De mi vezetett ahhoz, hogy egy izgalmas, látványos Király-kupa-döntő ilyen feszült hangulatot teremtsen, és ennyire méltatlan befejezéssel záruljon?

Hónapok óta tartó bíróhiszti
Azt már hónapok óta látni, érezni és olvasni lehetett, hogy a madridiak eléggé kihegyezték magukat a játékvezetőkre. Nem csupán a működésükre, de a bíróküldésre is úgy ugrottak, mint korábban soha.
A Spanyol Labdarúgó-szövetség (RFEF) elnöke, Rafael Louzán már januárban elárulta, hogy a Real Madrid elnöke, Florentino Pérez egy éve bombázza az ötleteivel, hogy avatkozzon be a játékvezetői helyzetbe, azt állítva, hogy a klub a tisztességtelen döntések áldozataként nagyon sok kárt szenvedett. Louzán azt is elárulta, hogy a madridi elnök olyan drasztikus megoldást is javasolt, hogy inkább angol bírók tevékenykedjenek a La Ligában.
Persze Pérez akciója nem véletlen, 2023 márciusában robbant a bomba, miszerint a Barcelona 2000 és 2018 között folyamatosan fizetett szakmai tanácsadásért a katalán játékvezetői testület alelnökének, José María Enríquez Negreirának. Ugyan a bíróság úgy döntött, semmilyen bizonyíték nincs, hogy a klub befolyásolta volna a játékvezetőket a mérkőzések manipulálása érdekében, azért az ügy jó táptalajként szolgált és muníciót adott a riválisok kezébe.
Innentől kezdve a Real-hiszti egyre erősebb lett, a klub folyamatosan mélyreható reformokról beszél, hogy biztosítva legyen a pártatlanság és megszűnjön mindenfajta politikai befolyás a játékvezetői rendszeren belül.
Tavaly február 24-én a Sevilla tett feljelentést, amiért a Real Madrid TV üldözési és zaklatási kampányt indított a mérkőzést irányító Isidro Díaz de Mera és Pablo González Fuertes játékvezetők ellen. A spanyol szövetség azt ígérte, utánajár a dolgoknak, de nem tett semmit.
A madridi klubtévé pedig büntetlenül folytatta az ámokfutását, októberben José María Sánchez Martínez került a célkeresztbe, akiről az El Clásico előtt több mint háromperces videó került ki, amelyben azt elemezték, hogy ezzel a bíróval nem jó a klub győzelmi statisztikája.
Idén februárban a Real Madrid hivatalosan is panaszt nyújtott be, mondván, az Espanyol ellen botrányos játékvezetői és videobíró-teljesítmény történt, a csapatot megfosztották egy góltól, Carlos Romero pedig durván megütötte Mbappét, amiért nem kapott piros lapot.
Ezek után nem okozott meglepetést, hogy a Barcelona elleni szombati Király-kupa-döntő előtt Ricardo de Burgos Bengoetxea kapott egy nagy sallert a Real klubtelevíziójától, amely ugyancsak videó-összeállításban gyűjtötte össze a sportember madridiak ellen elkövetett hibáit.

Háromból semmi?
Ilyen körítés után nem csoda, hogy a mérkőzés is felfokozott hangulatban telt, a három piros lappal ráadásul saját magát hozta nehéz helyzetbe a Real. A spanyol lapok szerint Vázquez és Bellingham a fegyelmi kódex 124. pontja értelmében nagy valószínűséggel kétmeccses kupaeltiltást kap, amelyet a következő szezon korai fordulóiban töltenek majd le – ez talán a kisebb veszteség.
Rüdiger viselkedése azonban komolyabb büntetést vonhat maga után, hiszen a bíróra támadt, márpedig a szövetség fegyelmi szabályzatának 101. cikkelye kimondja, hogy „a játékvezetőkkel szembeni enyhe erőszak… (például) megragadása vagy lökése” 4-12 meccses eltiltást érhet.
Márpedig ez azt jelenti, hogy a május 11-i, barcelonai csúcsrangadón – amely eldöntheti a bajnoki cím sorsát – a német védő szinte biztosan nem léphet pályára.
Alig néhány hete még azt kommunikálta a Real Madrid, hogy meglehet a történelmi triplázás. Azóta az Arsenal kettős győzelemmel kiverte a Bajnokok Ligájából, a hétvégén pedig elúszott a hazai kupa is. A bajnokság pedig egyelőre a Barcának áll.
Printz László
Flick, a döntők királya
Egészen elképesztő statisztikával rendelkezik Hansi Flick, az FC Barcelona edzője, aki eddigi menedzseri pályafutása során hétszer vívott döntőt, és mindet megnyerte: a Bayern Münchennel Bajnokok Ligáját, európai Szuperkupát, klubvilágbajnokságot, Német Kupát és német Szuperkupát, a Barcával a spanyol Szuperkupa után most Király-kupát nyert. „Köszönet illeti a csapatot, mert hihetetlen teljesítményt nyújtott. Ez egy hatalmas és nagyszerű győzelem volt a kupadöntőben, ami önbizalmat ad nekünk a továbbiakra. Egyszerűen tökéletes este volt, nagyon büszke vagyok. Lenyűgöző, amit csinálnak, ahogyan küzdenek, hiszen soha nem adják fel. Azt hiszem, mindenki büszke lehet a csapatra, a klub és a szurkolók is” – nyilatkozta. A trófea megszerzése azt jelenti, hogy a katalánoknak van esélyük megismételni a 2009-ben Pep Guardiola, 2015-ben pedig Luis Enrique irányításával elért triplázást, vagyis a hazai kupa, a bajnokság és a BL megnyerését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.