<p>Bármilyen utazást (egyénileg szervezett, utazási irodával stb.) tervezünk, az első teendő mindig az, hogy megnézzük a kínálatot az interneten.</p>
Internetes foglalás, és ami mögötte van
És akkor elindul egy lavina, néhány perc múlva már ajánlatok tömkelege lepi el a monitorunkat: szállás, repülőjegy, városnéző busz, vonat, kártya stb. De ezeknek nem érdemes bedőlni, jobb, ha körültekintőek vagyunk!
Egy példával illusztrálva a fenti jelenséget: párunkkal/barátainkkal úgy döntöttünk, hogy nyáron bebarangoljuk Párizst. Az első tennivaló megnézni az interneten, hogy mennyibe kerül a repülőjegy, a szállás, a városi tömegközlekedés. Hogy meg tudjuk tervezni a városlátogatást, és ki tudjuk számolni, megközelítőleg mennyibe kerül ez a hosszú hétvége a francia fővárosban. Nem kell sokat várni, azonnal kedvezményes ajánlatok jelennek meg a monitorunkon, a szállások hirtelen féláron vannak, a repülőjegyeket is kihagyhatatlan ajánlatként hirdetik vagy last minute áron, a városi tömegközlekedést is tartalmazó kártya is kihagyhatatlan ajánlatként jelenik meg. A közös bennük, hogy mindegyik lefoglalására nagyon rövid az idő, hogy ne tudjunk alaposan körülnézni az interneten, mit mennyiért kaphatunk meg, minek mi a valós ára.
A keresők ugyanis úgynevezett sütik (cookie) alapján megjegyzik, merre jártunk az interneten, mit keresünk, ebből arra következtetnek, érdekel az adott téma, célállomás. Ezt ki is használják a hirdetők, hiszen ilyenkor mi vagyunk a legjobb célcsoport, mert tervezünk egy párizsi nyaralást, azaz valószínűleg szükségünk lesz az adott termékre. Ezért jelennek meg mindenhol a témába illő hirdetések, ajánlatok.
De ne dőljünk be ennek, a last minute ár gyakran csupán vevőcsalogató, a tényleges árat kínálják ezzel a varázsszóval. Ha gyorsan kell dönteni, hogy megkapjuk a kedvezményes ajánlatot, akkor érdemes azonnal letenni róla, hiszen minden valószínűség szerint a kínált ár a normál tarifa, sőt, az is előfordul, hogy annál lényegesen drágább a kínált termék. Párizsnál maradva, egy foglalás után megjelenik egy hirdetés, mely Párizs-kártyát kínál, 190 euróért, a csali, hogy ebben benne van a tömegközlekedés és a múzeumok is ingyen megtekinthetők ezzel a kártyával. Csakhogy egy hétvége alatt két–három múzeum bebarangolásánál többre nincs nagyon idő, ennek ára kb. 30–50 euró, ehhez jön a bérlet, mely 35 euróba kerül, azaz összesen 65–85 euróba kerül az, amit „kedvező” áron 190 euróért kínált az egyik portál...
Hasonló a helyzet a szállodai ajánlatokkal is, a leggyakoribb trükk, hogy 20–50 százalékos kedvezménnyel hirdetik azt az árat, amely egyébként a nyilvánosan elérhető szobaár. Pedig több portálon vagy a szálloda oldalán is lefoglalhatjuk, azaz nem kell félni, hogy lemaradunk a kedvező ajánlatról. Ha elkerüljük a gyors foglalást, akkor nem esünk abba a csapdába, hogy alapos böngészés, kutatás nélkül foglalunk szobát, amely sokszor rossz minőségű szolgáltatásokat kínál (és még az is lehet, hogy drágábban, mint egy turisták körében népszerű hotel).
Összegezve tehát elmondhatjuk, hogy érdemes mindig körültekintőnek lenni, és nem kell bedőlni a kihagyhatatlan ajánlatoknak – kivéve, ha a légitársaság hirdet saját oldalán nagyon olcsó jegyeket. Ez esetben azonban számoljuk össze a költségeket, és a végösszeget hasonlítsuk a többi ajánlathoz. Lehet, hogy a fapados mégsem olyan olcsó, a hagyományos légitársaság kedvezőbb áron szállít a francia fővárosba, hogy ott egy feledhetetlen hosszú hétvégét tölthessünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.