Idén a first minute volt a jó húzás

Pozsony. Idén drágábbak a last minute utak, mint tavaly. Míg 2004-ben az utolsó pillanatban elcsípett és kifizetett külföldi utakhoz az eredeti ár kétharmadáért is hozzá lehetett jutni, addig idén legfeljebb 10 százalékos áreséssel számolhatunk.

Az árdrágító tényezők talán legfontosabbika, hogy 2004-hez viszonyítva több mint 40 százalékkal drágult az üzemanyag, amit különösen a légi járatok sínylenek meg. Napjainkban 60-61 dollár között mozog a nyersolaj hordónkénti (159 liter) ára, ami abszolút értékben rekordot jelent, ráadásul nincs jele annak, hogy belátható időn belül csökkenne az ára. Ezért a légitársaságok ún. benzinpénzt kérnek, ami azt jelenti, hogy az utazási irodák fejenként 500-1000 koronával többet számláznak az utazásért.

A másik tényező: tavalyhoz viszonyítva lényegesen szűkült az ajánlatok száma. Mégpedig azért, mert elővételben (first minute) sokkal több utat adtak el, mint korábban. Az utazási irodák így nem kényszerülnek arra, hogy áron alul kiárusítsák a nyakukon maradt kirándulási lehetőségeket. „Tavaly több iroda is 30 százalékos árkedvezménnyel rukkolt elő. Idén ilyen áreséssel gyakorlatilag nem találkozni. Ha valamelyik társaság túl akar adni az útjain, és 7-10 százalékos kedvezményt ajánl fel, akkor gyakorlatilag azonnal értékesíti az ajánlatait” – mondta Pavol Komora, a szlovák utazási irodák szövetségének alelnöke.

Az utazási irodák véleménye szerint július eleje óta nagyszerűen fogynak az utak, ami szintén az áresés ellen hat. „Döntően az a természetes, hogy a jó utak elfogynak, és a last minute lehetőségek főleg a kevésbé kedvező lehetőségekre vonatkoznak” – közölte Jana Kotrbancová, az MSTT utazási iroda munkatársa. Az irodák mozgáslehetőségét az is szűkíti, hogy a kifizetett összeg nagy részét elnyelik a légitársaságok, továbbá a biztosítók, a szállásadók és az étkezésre kifizetett tétel, ezért nehéz engedményeket nyújtani. Van még egy tényező is, bár ez főleg a nyugati országrész polgáraira vonatkozik: ez pedig a viszonylag dinamikusan növő reálbérek. Pozsonyban már 22 ezer korona körüli az átlagbér, ami viszonylag tisztes fogyasztást tesz lehetővé, ezért nem véletlen, hogy az utak meghatározó részét a fővárosban értékesítik.

A felsorolt tényezőktől függetlenül idén a legolcsóbban Egyiptomban és Bulgáriában üdülhetünk. A két ország iránt egyébként nagyon komoly az érdeklődés is. Horvátországban is viszonylag olcsók a szálláslehetőségek, viszont meglehetősen drága az étkezés. (pcs, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?