<p>A csehországi Tomi Tour utazási iroda csődje után ismét aktuális a kérdés, mit tegyen a nyaralni vágyó, ha egy csődbe ment irodánál fizett be a nyaralásra. És mit várhat az, aki a nyaralás során értesül arról, hogy az iroda, amellyel kiutazott, tönkrement?</p>
Ha csődbe megy az iroda…
SZABÓ LÁSZLÓ
Sokként érte a hír a turistákat, hogy csődbe ment a csehországi Tomi Tour utazási iroda. Mintegy 14 ezer utas fizetett be a cégnél a nyaralásra, de ők már nem tudtak elutazni a kiválasztott tengerpartra. A fizetésképtelen iroda 3253 utasa már a nyaralás helyszínén tartózkodott, az utolsó 114 fős csoport a tervek szerint ma hajnalban érkezett Prágába, az egyiptomi Taba és Sharm el Shiekh városából. Sok szlovákiai turista is ennél az irodánál fizetett be az idei szabadságra.
Mit tehet ilyen esetben az utas? Két csoportra oszthatjuk a turistákat, az első csoportba azok tartoznak, akik már a helyszínen vannak. A biztosítótársaság – amelynél a csődbe ment iroda biztosítva volt (ez esetben ez az Union biztosító) – első körben éppen a már kinn lévő utasok hazaszállításáról gondoskodik. Ez sok esetben azt is jelentheti, hogy röviddel az érkezés után mégis haza kell térjen a vakációzó, illetve azt, hogy amíg a hazaszállítást intézik, nem (vagy nem biztos) a választott szállodában töltheti a nyaralását. Persze, ha ez megoldható, akkor a biztosítótársaság ezt is lehetővé teszi az indulás napjáig. Csőd esetén a legfőbb cél: a lehető leggyorsabban, és a lehető leghatékonyabban hazaszállítani az utasokat. A megérkezést követően pedig az utasoknak a kárigényüket a biztosítónál kell jelezniük.
Akik pedig még az indulás előtt vannak, azoknak semmi más megoldás nem marad, mint a lehető legrövidebb időn belül felvenni a biztosítótársasággal a kapcsolatot, és elküldeni a szükséges iratok másolatát. Ez alapján összesítik a kárigényeket, majd a biztosítás értéke, valamint az okozott kár nagysága függvényében szétosztják a károsultak között a pénzt. Ideális esetben ez azt is jelentheti, hogy az utasok „csak” a nyaralásról maradnak le, a befizetett összeg nem úszik el. Ám sok esetben azt is jelentheti, hogy az pórul járt utasok a befizetett összeg csak egy részét kapják vissza. Például a magyarországi 5 Kontinens ügyfelei csak a részvételi díj 20 százalékát kapták vissza. Ez esetben azonban úgy tűnik, a teljes összeget visszakaphatják az utasok, az iroda biztosításának értéke ugyanis 234,6 millió cseh korona. Hogy ez így lesz-e, az a kárigények összegzését követően derül csak ki.
Megelőzheti-e az utas, hogy egy olyan irodánál fizesse be az utazást, amely még a nyaralás előtt vagy alatt csődbe megy? Van-e garancia arra, hogy biztosan elutazik? Mire ügyeljen az utas? A válaszokat az Utazás jövő heti számában olvashatja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.