Ha több országban is bevezetik azt a szabályt, hogy a belépéshez szükség lesz vakcinaútlevélre, akkor az oltási sor végén lévők közül sokan azt érezhetik, hogy diszkrimináció áldozatai, mert önhibájukon kívül nem utazhatnak
Elkerülhetetlen lesz a vakcinaútlevél az utazáshoz?
Egyre több az olyan ország, amely azt tervezi, hogy a korlátozások után a beutazáshoz szükség lesz a vakcinaútlevélre, vagy olyan igazolásra, amely azt bizonyítja, hogy az illető már átesett a fertőzésen. De már van olyan is, hogy egyes országok között „buborékokat” alakítanak ki. Az oltási igazolás a nyári hónapokra generációs konfliktust is eredményezhet.
Közben Görögország és Izrael megállapodott, hogy egymás állampolgárai szabadon utazhatnak a két ország között, egyfajta „buborékban”, a szabadság feltétele, hogy az utas már megkapta a második adag oltást. Az egyezséghez most Ciprus is csatlakozott, így már három ország állampolgárai érezhetik és élvezhetik a koronavírus-járvány utáni szabadságot. Igaz, egyelőre még csak papíron létezik a megállapodás, a gyakorlati megvalósításhoz azonban még néhány intézkedést meg kell hozni (a jelenlegi szabályok ugyanis egyelőre nem teszik lehetővé a nemzetközi utazást a megállapodást aláíró államokban), ám a három ország kormányfője szerint március végén már valósággá válhat az utazási buborék. A görög kormányfő szerint hamarosan hasonló megállapodások születhetnek majd más államokkal is.
Közben az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen is úgy nyilatkozott, hogy nyitott egy egységes, európai oltási igazolványra, és az ezzel járó szabad utazásra. Ám szerinte európai szintű szabályozásról majd akkor lesz érdemes vitát nyitni, ha már a lakosság nagy része megkapta a vakcinát.
Mivel jelenleg még lassan halad az oltás, így, ha az ütem nem gyorsul fel jelentősen, akkor könnyen elképzelhető, hogy a nyári hónapokra – oltás hiányában – sokak számára még nem lesz lehetséges az utazás. Járványügyi megfontolások alapján ugyanis szinte mindenhol az első fázisban az idősebbeket, a krónikus betegeket és a kockázatos területen dolgozókat oltják be, a 65 évnél fiatalabbak, akiknek nincs súlyos betegségük, csak az oltási folyamat végén kerül(het)nek sorra. Jelenleg még nincs e miatt generációs feszültség, ám ha több országban is bevezetik azt a szabályt, hogy a belépéshez szükség lesz vakcinaútlevélre, akkor az oltási sor végén lévők közül sokan azt érezhetik, hogy diszkrimináció áldozatai, mert önhibájukon kívül nem utazhatnak. Ahogy haladunk a nyár és a turisztikai főszezon felé, ahogy egyre több lazítást vezetnek be a kormányok, mind többet fogunk hallani erről a vitáról. De ha felpörög az oltás, akkor az sem kizárt, hogy már júniusban mindenki számára elérhető lesz a vakcina, így újra beindulhat Európa és a világ turizmusa, ismét miénk lehet a(z utazás) szabadság(a).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.