FELDOLGOZÁSAmerikai kutatók szerint az egyre hosszabb távú repülőutak és a légi közlekedésben részt vevő növekvő számú idős ember miatt sokasodnak a levegőben az egészségügyi problémák.
Egészségügyi ártalmak a fedélzeten
FELDOLGOZÁS
Amerikai kutatók szerint az egyre hosszabb távú repülőutak és a légi közlekedésben részt vevő növekvő számú idős ember miatt sokasodnak a levegőben az egészségügyi problémák. A vérrögöktől az influenzajárványokig terjedő veszélyekkel a hatóságoknak is tisztában kellene lenniük, emellett az idősebb korosztály gyakorta már meglévő betegségekkel indul útnak – figyelmeztetnek a tanulmány készítői. Már korábban elemzések sokasága mutatott rá a repülés, illetve a mélyvénás trombózis, valamint a következtében kialakuló tüdőembólia közötti összefüggésre, ami akár végzetes is lehet – ha a láb vénáiban kialakuló vérrög a tüdőbe jut. Ennek elkerülése érdekében az orvosok sok folyadékot, az ülőhelyzet gyakori változtatását, sétát, némi tornázást, valamint kompressziós zokni viselését javasolják, hiszen a trombózis kialakulása elsősorban a mozgáshiánnyal függ össze. A turistaosztály utasainál gyakoribb ez a gond, mint a kevésbé zsúfolt businessen utazóknál. A legnagyobb kockázatot a nyolcórás vagy annál hosszabb utak jelentik, de már a négyórás repülésnél is komoly a veszély. Ráadásul a legújabb nagy gépek – mint az Airbus 380 vagy a Boeing 777-LR – akár 20 óráig is a levegőben tartózkodhatnak, de szerencsére a jobb kabinlevegő és a kényelmesebb ülések csökkentik a kockázatot.
A kutatók szerint azonban bárki, aki képes 50 métert gyalogolni és fulladozás nélkül felmenni egy lépcsősoron, nyugodtan repülőre szállhat. (l)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.