Csökkenjen a vendéglátás áfája!

FELDOLGOZÁSA Magyar Szállodaszövetség szerint azonnal javítható lenne a magyar turizmus versenyképessége és a szállodaipar jövedelmezősége, ha a szállodai és vendéglátó áfakulcsokat az uniós átlag irányába közelítenék.A szakmai szervezet elkészítette helyzetértékelését és javaslatait a magyar szállo

FELDOLGOZÁS

A Magyar Szállodaszövetség szerint azonnal javítható lenne a magyar turizmus versenyképessége és a szállodaipar jövedelmezősége, ha a szállodai és vendéglátó áfakulcsokat az uniós átlag irányába közelítenék.

A szakmai szervezet elkészítette helyzetértékelését és javaslatait a magyar szállodák válságból való kilábalására, amely szerint ez a szobakiadásnál 10 százalékos, a vendéglátásnál 15-18 százalékos áfát jelent. Jelenleg a szálláshelyi áfakulcs Magyarországon 18 százalék, a vendéglátásé 25, az alkoholmentes és az alkoholos italoknál szintén 25-25 százalék.

Szakértői számításokra hivatkozva az összeállításban megjegyzik, hogy az áfakulcs csökkentésével a turisztikai kereslet nagyfokú árérzékenységének hatásaként a forgalom növekedése várható. Egy tanulmány alapján azt írták, hogy a javasolt 10 százalékos áfakulcs mellett a közvetlen adóbevételek csökkenése ellenére a turizmusból származó költségvetési bevételek – a kumulált hatások következtében – nem változnak. A szállodaszövetség összeállításában megjegyzik, Magyarország legfontosabb versenytársai közül a szállodai szobakiadás áfája Németországban, Lengyelországban 7 százalék, Bulgáriában a szervezett beutazás keretében 2 százalék, egyébként 7, Szlovéniában 8,5, Romániában 9, Ausztriában és Csehországban egyaránt 10 százalék. Szlovákiában 19 százalék.

A vendéglátás területén a Magyarországon alkalmazott áfakulcs a legmagasabb az összeállításba bevont 31 európai ország közül. 25 százalékos áfa terheli a vendéglátást Dániában, Svédországban és Norvégiában. A legalacsonyabb Luxemburgban, ott 3 százalék a vendéglátás áfája. A szálláshelyi áfakulcs – az összeállításba bevont országok közül – Luxemburgban a legalacsonyabb, ahol 3 százalék, Svájcban 3,6, Máltán és Portugáliában 5-5 százalék. (szl, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?